Prezydent: możemy być dumni z polskiego żołnierza

Advertisement

Podczas uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom za służbę podczas szczytu NATO i ŚDM.

Na zakończenie uroczystości w Warszawie odbyła się tradycyjna defilada wojskowa na lądzie i w powietrzu.

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda przypominał, że 96 lat temu, podczas Bitwy Warszawskiej 1920 roku, do walki szli razem ludzie o różnych poglądach, którzy może na co dzień się spierali.

– Wtedy złączeni jedną myślą: chłopi, robotnicy, inteligenci, studenci, harcerze. Wszyscy – milion żołnierzy. Umordowana Polska, która dopiero co odrodziła się, po ponad 100 latach zaborów, broniła swojej słabiutkiej wtedy państwowości. Broniła swojego biednego, odradzającego się państwa – podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że oni tak bardzo pragnęli mieć swoje państwo, w którym będą traktowani podmiotowo, w którym będą obywatelami pierwszej kategorii, które będzie może wreszcie państwem równych szans, sprawiedliwym, Rzecząpospolitą Polaków o różnych poglądach, o różnych wyzwaniach.

Dodał, że dzięki nim dziś możemy być dumni z polskiego żołnierza, z wielkiej tradycji naszej wojskowości, tamtej bitwy – uważanej za jedną z najważniejszych w historii świata.

– Bo nie tylko zatrzymała nawałę Rosji radzieckiej na Polskę, ale zatrzymała nawałę komunizmu na Europe i na świat – powiedział prezydent Duda.

Po przemówieniu prezydenta rozpoczęła się defilada, w której wzięło udział blisko 1,5 tys. żołnierzy, ponad 150 pojazdów wojskowych, ponad 50 samolotów i śmigłowców.

Źródło:  http://kurier.pap.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here