Dziubiński: nie ma takiej zbiorowości ludzkiej, która byłaby wolna od dewiacji społecznych

Reklama - Advertisement

W opinii socjologa Zbigniewa Dziubińskiego doping to klasyczna dewiacja społeczna, od której sport nigdy nie będzie wolny. Profesor stołecznej AWF podkreślił jednak, że aktualnie mamy do czynienia z optymistycznie zapowiadającymi się zmianami.

“Nie ma na świecie takiej zbiorowości ludzkiej, która byłaby wolna od dewiacji społecznych, a doping jest klasycznym jej wydaniem” – powiedział PAP Dziubiński.

Badacz kultury fizycznej zauważył, że choć we wszystkich społecznościach występują różnego rodzaju odchylenia, to w dziedzinie kultury fizycznej są one najbardziej zauważalne.

“Sportem interesuje się niemalże cały świat i wszystkie wydarzenia z uwagą śledzimy. Jeżeli ktoś postępuje niewłaściwie w życiu społecznym, to często jest to niewykrywane, a w sporcie prowadzi się szczególną kontrolę i badania po to, żeby wykryć środki niedozwolone i ukarać zawodnika, który chce odnieść sukces w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami” – tłumaczył.

Kierownik Katedry Nauk Społecznych AWF Józefa Piłsudskiego zaznaczył, że choć nie spodziewa się, by sport kiedykolwiek uwolnił się od dopingu to “mamy do czynienia z nowymi bardzo optymistycznie zapowiadającymi się zmianami”.

Podkreślił, że wielu “czystych” sportowców nie podaje ręki kolegom złapanym na dopingu, nazywających ich oszustami i coraz wyraźniej podkreślając swój sprzeciw wobec wspomagania się niedozwolonymi substancjami. Jako przykład wymienił młociarza Pawła Fajdka, który ostro skrytykował start lekkoatletów przyłapanych wcześniej na dopingu w tegorocznych mistrzostwach Europy.

Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro z powodu stosowania dopingu z polskiej reprezentacji został usunięty sztangista Tomasz Zieliński. Wcześniej, ze względu na skalę procederu, nie dopuszczano do startu m.in. rosyjskich lekkoatletów.

Źródło: http://kurier.pap.pl

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here