Prezydent Polski przy Pomniku Katyńskim w Jersey City

Reklama - Advertisement

17 września, w pierwszym – oficjalnym dniu – swojej wizyty w metropolii nowojorskiej, Prezydent Polski Andrzej Duda odwiedził Jersey City, aby wraz z małżonką złożyć wieniec pod Pomnikiem Katyńskim. Tego dnia przypadała 84. rocznica inwazji Związku Radzieckiego na Polskę.

/materiał wideo znajduje się na samym dole tego postu/

“Dzisiaj czcimy pamięć ofiar II wojny światowej i rosyjskiej napaści. Wiemy, że bardzo wielu ludzi zginęło, wielu ludzi cierpiało. To jest nasza trauma narodowa,” powiedział Prezydent.

Po pytaniu RAMPA TV, prezydent zwrócił się również do Polonii, która walczyła o pozostawienie Pomnika Katyńskiego przy Exchange Place. “Wtedy kiedy były tutaj te dyskusje w Jersey City na temat przeniesienia tego pomnika w inne miejsce, to był rok 2017/2018, ja wtedy też, podjąłem tutaj – wspierając właśnie dążenia naszych rodaków – działania, aby ten pomnik tutaj w tym miejscu – bardzo ważnym miejscu – pozostał.

Pamiętajmy też, że jest to pomnik naszego artysty, naszego rzeźbiarza, Pana Pityńskiego, Kawalera Orderu Orła Białego, który niestety już nie żyje, więc jest to też w jakimś sensie pamiątka po nim, ale przede wszystkim, niezwykły obraz cierpienia Rzeczypospolitej, naszych żołnierzy, naszych obywateli, w tamtym czasie – w 1939 roku – kiedy Rosja sowiecka nas napadła i później tej Golgoty Wschodu… Więc bardzo dla nas ważny i też niezwykle wymowny w swoim obrazie – ten pomnik, ta rzeźba.

Podziękowałem też tutaj naszym rodakom – Paniom, które przyszły – za tamte działania, za tamtą akcję, za tamtą obronę i wyrażam satysfakcję, że w tym pięknym miejscu, ten pomnik nadal jest.”

Na miejscu obecni byli m.in. przedstawiciele Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych z Panią Bogusławą Huang, prezesem Komitetu, na czele. Pani Huang pełni również od wielu lat, funkcję dyrektora Polskiej Szkoły w Jersey City. Na miejscu obecni byli również uczniowie tej szkoły oraz harcerze. 

Parze Prezydenckiej towarzyszyli Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych, a także Sekretarze Stanu w KPRP: Andrzej Dera oraz Wojciech Kolarski. Na miejscu była również wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska oraz Ambasador RP w USA Marek Magierowski. 

Rampa TV
Telewizja na żądanie - oglądaj na stronie www.RAMPATV.com, a także dodaj kanał RAMPA TV na RokuTV i Amazon Fire.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here