Advertisement - Reklama

“Nie ma wolnej Europy bez wolnej Ukrainy” – powiedział prezydent Ukrainy na unijnym szczycie z udziałem przywódców 27 krajów członkowskich. Wołodymyr Zełenski podziękował Unii za oferowane wsparcie i europejskich aspiracji oraz przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Wspólnoty.

“Jestem bardzo wdzięczny Europie za dotychczas przekazaną broń. Dziękuję Wam przyjaciele” – powiedział Wołodymyr Zełenski. 

Podczas konferencji prasowej prezydent Ukrainy przypomniał, jakie są cele Kijowa. Rozpoczęcie negocjacji w sprawie członkowska w Unii w tym roku oraz zaostrzenie sankcji wobec Rosji. 

Wcześniej Wołodymyr Zełenski wystąpił w Radzie Europejskiej.

Ukraiński prezydent mówił tam o potrzebie wzmocnienia europejskich sankcji przeciw Rosji. Wskazał też na potrzebą rozliczenia jej za wojnę. Ukraiński lider dziękował W Radzie Europejskiej za dotychczasowe pakiety sankcji wprowadzonych w odpowiedzi na rosyjską agresję. Jednak jak wskazał wciąż niedostatecznie ograniczyły one potencjał tej agresji
“Są kroki, które powinny być jeszcze zrobione. Na przykład zastosowanie sankcji wobec całego rosyjskiego przemysłu wytwarzającego drony i rakiety. Chodzi tu też o odpowiednią część rosyjskiej sfery IT. W przeciwnym razie, rosyjski terror czyniony za pomocą dronów i rakiet będzie stwarzał zagrożenie”.

Wołodymyr Zełenski wskazał też na potrzebę rozliczenia Rosji za wojnę – zarówno pod względem finansowym, jak i prawnym: “Powinien być zorganizowany Trybunał dla Rosji, na którym odpowie ona za tę agresję. Powinien być stworzony mechanizm kompensacji wszystkich strat zadanych przez rosyjski terror. Pamięć o tysiącach naszych żołnierzy, którzy zginęli w walce z tym terrorem wymaga sprawiedliwości. Jeśli będzie ona zastosowana, stanie się jednym fundamentów bezpieczeństwa Europy”.

“Jesteś liderem czasu wojny, liderem, który inspiruje wolny świat” – tak do ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego mówił szef Rady Europejskiej Charles Michel. 
Charles Michel podkreślił, że prezydent Ukrainy stał się reprezentantem dzielnego narodu.

Ukraiński prezydent wystąpił też w Parlamencie Europejskim. Mówił tam, że Ukraina broni siebie i Europy przed najbardziej antyeuropejską siłą na świecie, czyli Rosją. “Nie pozwolimy Putinowi zniszczyć Ukrainy i zniszczyć Europy”. Mówił też o przynależności Ukrainy do Europy. “Wracając do Europy wracamy do siebie, do domu. Staje przed państwem, żeby bronić naszego prawa powrotu do domu. Wszystkich Ukraińców – w różnym wieku, o różnych przekonaniach politycznych, o różnym statusie socjalnym, o różnych przekonaniach religijnych. Wszyscy mamy za sobą wspólna europejską historię” – przekonywał Zełenski. “Próbuje się nam odebrać europejski sposób życia poprzez wojnę totalną. (…) Ale my na to nie pozwolimy. Ta wojna totalna, którą Rosja rozpoczęła nie toczy się tylko o takie czy inne terytorium, w takim czy innym miejscu w Europie. Zagrożenie polega na tym, że mamy do czynienia z dyktatorem, który ma ogromne zasoby i rezerwy sowieckiej broni, jak również innych reżimów jak Iran. Bronimy się przed najbardziej antyeuropejską siłą w nowoczesnej Europie. Działając na polu bitwy działamy razem z wami” – podkreślił Zełenski.

Zełenski został przywitany w Parlamencie Europejskim owacjami na stojąco. Niespełna 20-minutowe przemówienie ukraińskiego przywódcy było przerywane kilkanaście razy oklaskami.

W środę w Paryżu Emmanuel Macron i Olaf Scholz rozmawiali z prezydentem Ukrainy m.in. o warunkach negocjacji pokojowych. Prezydent Francji mówił, że w trakcie spotkania zapewnił o swoim pełnym poparciu dla Ukrainy i o tym, że niedopuszczalne jest pozwolić Rosji wygrać wojnę, którą rozpoczęła: “Moim trzecim celem w naszej strategicznej dyskusji z prezydentem Ukrainy i kanclerzem Scholzem było sprecyzowanie oczekiwań i potrzeb Ukrainy z punktu widzenia operacyjnego, wojskowego ale też strategii negocjacyjnej przyszłego pokoju” – powiedział Macron.

Prezydent Francji Emmanuel Macron odznaczył prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Wielkim Krzyżem Legii Honorowej – najwyższym orderem Republiki Francuskiej. Ceremonia odbyła się w środę w nocy w Pałacu Elizejskim, po spotkaniu obu przywódców z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem.

Z kolei do Paryża Wołodymyr Zełenski przybył z Londynu, gdzie spotkał się z premierem Rishim Sunakiem, wygłosił przemówienie w parlamencie i został przyjęty przez Karola III.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie:Wolodymyr Zelensky/Facebook

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here