Przerwa w pracy terminala eksportowego gazu z USA do Europy

System of a torch on an oil field. Area flare system.
Reklama - Advertisement

Trzy miesiące potrwa przerwa w pracy terminala eksportowego Freeport LNG w Teksasie, gdzie w ubiegłym tygodniu doszło do eksplozji gazu i pożaru. Przez Freeport przechodzi jedna piąta amerykańskiego gazu skroplonego, głównie do Europy. Trwa ustalanie przyczyn pożaru.

Pożar spowodowany eksplozją chmury gazu miał miejsce 8 czerwca. Został ugaszony w ciągu 40 minut. Nikt nie odniósł obrażeń. Eksplozja miala miejsce w rurociągu, którym gaz transportowany jest pod ciśnieniem ze zbiorników do doku portowego. Według wstępnych ustaleń eksplozja była skutkiem pęknięcia linii przesyłowej w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia. Na razie nie wiadomo czym ono było spowodowane. 

Pierwotnie podawano, że przerwa w eksporcie gazu potrwa trzy tygodnie.

14 czerwca 2022 roku przedstawiciele Freeport LNG poinformowali, że działalność terminala zostanie wznowiona dopiero we wrześniu, a przywrócenie jego normalnego funkcjonowania nawet pół roku. 

Z USA nie wypłynie aż czterdzieści transportów gazu skroplonego, z których większość miała trafić do Europy. Oznacza to dodatkowe trudności dla odbiorców szukajacych alternatywy wobec gazu z Rosji. 

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here