USA pomoże w eksporcie ukraińskiego zboża przez Polskę

Plant for storage and processing of grain
Reklama - Advertisement

Stany Zjednoczone pomogą w eksporcie przez Polskę zboża z Ukrainy poprzez wybudowanie na granicy polsko-ukraińskiej tymczasowych silosów. Zapowiedział to podczas przemówienia w Filadelfii prezydent USA Joe Biden.

Joe Biden powiedział, że wywołana przez Rosję wojna na Ukrainie doprowadziła do zablokowania eksportu ukraińskiego zboża na rynki światowe, co przyczynia się do wzrostu cen żywności. 

“Blisko współdziałam z naszymi europejskimi partnerami, aby wprowadzić na rynek 20 mln ton zboża zablokowanego na Ukrainie i doprowadzić do obniżki cen”. Biden stwierdził, że tysiące ton ukraińskiego zboża spoczywa w silosach, ponieważ eksport przez Morze Czarne byłby niebezpieczny. Prezydent USA dodał, że problemem w transporcie drogą lądową jest inny rozstaw szyn kolejowych na Ukrainie i w Europie. “Wybudujemy więc tymczasowe silosy na granicach Ukrainy, w tym w Polsce, aby przeładować zboże i eksportować na cały świat” – powiedział Joe Biden, zastrzegając, że proces ten będzie czasochłonny.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here