Punkt kulminacyjny w Nowym Jorku za 14-21 dni. “To co czeka Nowy Jork, czeka resztę kraju.”

Reklama - Advertisement

Gubernator Nowego Jorku Andrew M. Cuomo zaadresował mieszkańców stanu z Javits Center na Manhattanie, gdzie wkrótce otworzonych zostanie kilka placówek szpitalnych, mogących pomieścić łącznie 2 tysiące łóżek. 

Gubernator powiedział, że wzrasta i przyspiesza częstotliwość zachorowań w stanie, średnio podwajając się co trzy dni. Nowe przewidywania dotyczące ilości łóżek jakie będzie potrzebował stan to 140 tysięcy łóżek w szpitalach i 40 tysięcy łóżek na oddziałach intensywnej terapii – te numery są wyższe niż te podawane choćby wczoraj. Stan spodziewa się momentu kulminacyjnego zachorowań za 14 do 21 dni. Gubernator powiedział jasno: “To co czeka Nowy Jork, czeka resztę kraju, inne duże miasta. Tam wydarzy się to za kilka tygodnii.”

Do tej pory w stanie przeprowadzono 91,270 testów, potwierdzono 25,665 przypadków pozytywnych, w tym ponad 14 tysięcy w mieście Nowy Jork; 3,234 osoby przebywają w szpitalach, w tym 756 osób w oddziałach intensywnej terapii – to są osoby, które potrzebują respiratorów, a stanowią one 23% wszystkich hospitalizowanych. 

Gubernator podkreślił, że podejmowane kroki, nie przynoszą odpowiednio szybkich wyników, jeżeli chodzi o spowolnienie rozpowszechniania się wirusa.  Szczególnie alarmująca sytuacja jest w mieście Nowy Jork – nie tylko, jeżeli chodzi o zagęszczenie ludzi ale również pojemność szpitali – jak powiedział gubernator, miasto ma w przygotowaniu nowy plan działania, który będzie ogłoszony jeszcze dzisiaj. Miasto Nowy Jork otrzyma również potrzebny na chwilę obecną sprzęt, o który apelował burmistrz. 

Stan rozpoczął testowanie leków na koronawirusa, wśród nich prace nad lekami Hydroxychloroquine i Zithromax. Stan sprawdza również, czy osoby, które przeszły zarażenie koronawirusem, są na niego odporne – wstępne badania pokazują, że tak właśnie może być. Gubernator chce również wprowadzenia testu, który wykaże, czy dana osoba miała koronawirusa, ale nawet nie była tego świadoma, ponieważ nie miała symptomów – jak powiedział gubernator, 80% przypadków samodzielnie się rozwiązuje. Jak powiedział gubernator, test taki mógłby pomóc w podjęciu decyzji o tym, że osoby, które przeszły chorobę i są już odporne, mogą wrócić do pracy. 

Głównym celem stanu jest obecnie zwiększenie ilości łóżek w każdym ze szpitali – nakaz mówi o zwiększeniu ilości miejsc o 50%, gubernator wciąż prosi o 100%. Aby powiększyć ilość dostępnych łóżek dla pacjentów, gubernator powiedział, że bierze pod uwagę kampusy szkolne, hotele – powiedział, że w tym celu wywróci stan do góry nogami. Aby zapewnić jednak odpowiednią opiekę medyczną, gubernator podkreślił potrzebę większej ilości pracowników medycznych i sprzętu medycznego, w tym przede wszystkim respiratorów. Stan może potrzebować aż 30 tysięcy respiratorów – to tych maszyn potrzebują przede wszystkim ludzie, którzy przebywają w oddziałach intensywnej terapii. Aby powiększyć ilość dostępnych respiratorów w USA, potrzebna jest pomoc rządu federalnego. Gubernator powiedział, że w federalnych rezerwach jest 20 tysięcy respiratorów. Dodał, że stan Nowy Jork, biorąc pod uwagę ilość przypadków, potrzebuje pomocy federalnej najbardziej. FEMA zadeklarowała, że wysyła do Nowego Jorku jedynie 400 respiratorów.

AKTUALIZACJA 3/24 o 1:10 p.m. Wiceprezydent Mike Pence, w odpowiedzi na apel gubernatora, ogłosił, że FEMA już we wtorek, wysyła do stanu Nowy Jork 2000 respiratorów, a kolejne 2000 wysłane zostanie w środę. 

Andrew Cuomo jasno powiedział, że punkt kulminacyjny w Nowym Jorku nadejdzie pierwszy, ale podobny los czeka inne części kraju – wtedy, jak sugeruje gubernator, respiratory mogą zostać przeniesione z Nowego Jorku do innej części kraju, tam gdzie są potrzebne w danym momencie. Gubernator powiedział również, że już teraz oferuje pomoc – zarówno pod względem podzielenia się sprzętem medycznym, jak i siłą roboczą, z innymi stanami, które będą przechodziły swój punkt kulimacyjny. 

Co do planu ekonomicznego – gubernator zaproponował podejście, opierające się na “zrestartowaniu” ekonomii przy udziale ludzi z obniżonym ryzykiem – ludzi młodych oraz tych, którzy już przeszli zakażenie i są odporni. Cuomo podkreślił jednak, że prorytetem jest opieka medyczna. 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here