Reakcje na wyrok Sądu Najwyższego w sprawie aborcji

Reklama - Advertisement

Prezydent USA Joe Biden skrytykował decyzję Sądu Najwyższego unieważniającą wyrok Roe v. Wade z 1973 roku, gwarantujący prawo do przerwania ciąży. Podczas wystąpienia w Białym Domu Biden ocenił, że Sąd złamał społeczny konsensus wobec aborcji w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy konserwatyści chwalą decyzje sądu.

Joe Biden określił unieważnienie Roe versus Wade mianem tragicznego błędu. “To smutny dzień dla sądu i dla kraju”. Prezydent Stanów Zjednoczonych ocenił, że Sąd Najwyższy odebrał kobietom fundamentalne prawo do prywatności i możliwość podejmowania personalnych decyzji. 

Biden wezwał jednak uczestników protestów przeciwko decyzji Sądu, by utrzymali ich pokojowy charakter. “Żadnego zastraszania, przemoc nigdy nie jest usprawiedliwiona, grożby i zastraszanie to nie jest wolność słowa”. Biden wezwał Amerykanów, by wyrazili swoje poglądy w tej sprawie podczas  jesiennych wyborach do Kongresu. 

Decyzja Sądu z zadowoleniem została przyjęta przez środowiska konserwatywne. “To zwyciestwo narodu, tryumf prawa do życia” – powiedział o unieważnieniu Roe vs Wade przywódca republikanów w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy. 

 

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here