Reklama - Advertisement

Rok temu Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Tym samym rozpoczął się największy europejski konflikt od czasów II wojny światowej.

Około 4 am na ukraińskie miasta spadły rakiety, a granice przekroczyło kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich żołnierzy. Celem numer 1 był Kijów, bronił go Wasyl, zaciągnął się do wojska pierwszego dnia – jak mówi – nie było wtedy mowy o szkoleniu przed pójściem do walki, nikt się nie zastanawiał czy umie, to był instynkt, żeby iść walczyć.

Nikt nie spodziewał się inwazji w europejskim państwie, podkreśla polska zakonnica pracująca w Charkowie, siostra Sabina: “nie myślałam, że Putin będzie taki durny, żeby napaść, nie wierzyłam, że napadnie. Około 5 nad ranem, jakieś strzały. Myślę ćwiczenia czy co? Za chwilę telefon – tak, zaczęła się wojna”.

Rosjanie ruszyli do ataku lekceważąc Ukrainę. Od pierwszego dnia inwazji ponosili bardzo duże straty. W połowie marca było już wiadomo, że nie uda im się zająć stolicy.

Ukraińcom udało się wyprzeć Rosjan spod Kijowa, Charkowa, Izium, Czernichowa i z wielu innych regionów. W tym momencie najbardziej krwawe walki toczą się w Donbasie. Rosja regularnie bombarduje cele cywilne.

W rocznicę inna

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Denys Shmyhal (Ukraine government official)/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here