Roman Polański i Bill Cosby wydaleni z Amerykańskiej Akademii Filmowej

Reklama - Advertisement

Bill Cosby i Roman Polański zostali wydaleni z jednej z najbardziej prestiżowych amerykańskich organizacji filmowych, Amerykańskiej Akademii Filmowej, która przyznaje m.in. Oskary. W oświadczeniu, Akademia jako powód podaje niedotrzymanie standardów etycznych aktora i reżysera. 

“Zarząd zostaje przy wspieraniu standardów etycznych, które wymagają od członków [Akademii] zachowywania propagowanych przez Akademię wartości poszanowania dla ludzkiej godności,” czytamy w oświadzeniu.

Bill Cosby został tydzień temu uznany winnego napaści na tle seksualnym. Choć związany głownie z telewizja, Cosby od dawna był członkiem Akademii. Od lat 70. zagrał w kilkunastu filmach pełnometrażowych. Nigdy nie otrzymał Oskara.

Roman Polański uciekł z USA w 1978 roku, po tym jak został oskarżony o uprawianie seksu z nieletnią, 13-letnią dziewczynką. W 2003 roku otrzymał Oskara za film “Pianista.” Członkostwa polskiego reżysera w Akademii poddane zostało wątpliwości po tym, jak na jaw wyszła sprawa Harvey Weinsteina, który został wykluczony z Akademii w październiku. Akademia została poddana krytyce za to, że podobna decyzja nie została podjęta o Polańskim. 

Dodatkowo, dzisiaj również American Advertising Federation (AFF), opublikowało decyzję o odebraniu Billowi Cosby zaszczytu bycia członkiem Advertising Hall of Fame oraz wręczonej mu wówczas Nagrody Prezydenckiej. To pierwsza tego typu decyzja w 69-letniej historii organizacji. 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here