Rosja deklaruje wycofanie się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Advertisement - Reklama

Biały Dom poinformował, że monitoruje sprawę ewentualnego wycofania się Rosji z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzisiaj strona rosyjska podała, że po 2024 roku opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Karine Jean-Pierre, rzeczniczka prasowa Białego Domu powiedziała podczas konferencji prasowej, że rząd rosyjski nie zwrócił się w tej kwestii oficjalnie do Stanów Zjednoczonych:

“Rząd Rosji nie powiadomił nas drogą oficjalną o swoich zamiarach wycofania się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Oczywiście słyszeliśmy o tym, śledzimy doniesienia w tej sprawie. Rozważamy różne opcje i będziemy dążyć do tego, aby proces przeszedł jak najłagodniej, jeśli do tego dojdzie. Pozostają w mocy zobowiązania, jakie podjęliśmy wobec swoich partnerów. Zapewniamy bezpieczeństwo samej stacji oraz pozostającym na jej pokładzie astronautom”.

Jurij Borysow, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, poinformował, że zanim agencja wycofa się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Rosja wypełni wszystkie dotychczasowe zobowiązania względem swoich partnerów. Borysow dodał, że Roskosmos zamierza zbudować własną stację kosmiczną.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: NASA

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here