Amerykańska gospodarka spowalnia

Reklama - Advertisement

Jak poinformował amerykański Departament Skarbu, w drugim kwartale tego roku produkt krajowy brutto zmniejszył się o 0.9 procent w tempie rocznym. 

W pierwszym kwartale tego roku produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych zmniejszył się o 1,6%.

Szczegóły przedstawione zostały w raporcie Bureau of Economic Analysis: 

https://www.bea.gov/sites/default/files/2022-07/gdp2q22_adv.pdf 

Zgodnie z tradycyjną definicją obniżenie PKB także w drugim kwartale oznacza, że amerykańska gospodarka weszła w okres recesji. Większość ekonomistów uważa jednak, że biorąc pod uwagę inne wskaźniki Stany Zjednoczone formalnie nie są w recesji. Wskazują między innymi na niskie bezrobocie, na poziomie 3,6% oraz wysokie wydatki konsumpcyjne Amerykanów.

Spadek produkcji przemysłowej i spowolnienie w budownictwie wyraźnie wskazują jednak na to, że rozwijająca się szybko po pandemii amerykańska gospodarka wyraźnie wyhamowała.

Największym problemem obecnie w USA jest wysoka inflacja, która w czerwcu przekroczyła 9%. Z tego powodu Amerykański Bank Centralny w ostatnim czasie podniósł stopy procentowe, to z kolei może spowodować dalsze spowolnienie gospodarki w Stanach Zjednoczonych.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here