Sąd Najwyższy USA odrzucił pozew Teksasu

Reklama - Advertisement

Sąd Najwyższy Stanów zjednoczonych oddalił pozew Teksasu o anulowanie zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich w Georgii, Michigan, Pensylwanii oraz Wisconsin. Decyzja sądu w praktyce zamyka prezydentowi możliwość podważenia wyniku wyborów prezydenckich przed zaplanowanym na poniedziałek głosowaniem Kolegium Elektorskiego.

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton argumentował, że Georgia, Michigan, Pensylwania i Winsconsin niezgodnie z konstytucją zmieniły procedury wyborcze. Do jego wniosku przyłączyło się 18 prokuratorów generalnych z innych stanów, ponad 120 członków Izby Reprezentantów, oraz sam Donald Trump. Prezydent USA liczył, że dziewięcioosobowy sąd, w którym zasiada sześcioro konserwatystów, unieważni zwycięstwo Joe Bidena w kluczowych stanach. Sąd nie przyjął jednak do rozpatrzenia wniosku Teksasu, uznając, że nie ma od podstaw do zaskarżenia procesów wyborczych w innych stanach. Dwóch sędziów – Clarence Thomas i Samuel Alito – wyraziło przekonanie, że pozew powinien zostać przynajmniej rozpatrzony, nie wypowiedzieli się jednak na temat zasadności merytorycznej wniosku. 

Prezydent Donald Trump i jego sojusznicy złożyli wcześniej kilkadziesiąt pozwów sądowych, twierdząc, że doszło do manipulacji i oszustw wyborczych. Niemal wszystkie zostały odrzucone przez sądy różnych instancji. 

Kolegium Elektorów formalnie odda głosy na prezydenta Stanów Zjednoczonych w najbliższy poniedziałek 14 grudnia. Według oficjalnych danych Joe Biden zdobył 306 głosów elektorskich, podczas gdy Donald Trump 232.

(IAR)

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here