Sąd Najwyższy w USA obalił federalne prawo do aborcji

Picture Source: Senate Democrats/Wikipedia
Reklama - Advertisement

W piątek, 24 czerwca, Sąd Najwyższy USA oficjalnie opublikował decyzję, w sprawie obalenia prawa do aborcji,  obowiązującego na podstawie decyzji Roe vs. Wade. Oznacza to, że w USA nie ma już federalnego, konstytucyjnego prawa do aborcji. 

Jak głosowali sędziowie? Z główną opinią zgodzili się: Clarence Thomas, Samuel Alito, Brett Kavanaugh, Neil Gorsuch, Amy Coney Barrett. Z opinią nie zgodzili się: Stephen Breyer, Sonia Sotomayor, Elena Kagan. Sędzia John Roberts, nie przyłączył się do większości, ale napisał w swojej opinii, że nie obaliłby Roe vs. Wade, ale byłby za podtrzymaniem prawa Mississippi, na podstawie którego, aborcja zakazana jest po 15 tygodniu. 

Opinię w sprawie napisał Sędzia Samuel Alito.

“Ustanawiamy, że Roe i Casey, muszą zostać obalone. W Konstytucji nie ma zawartej żadnej wzmianki o aborcji, i żadne prawo w tym względzie nie jest zabezpieczone przez jakąkolwiek prowizję konstytucji, w tym tą, na której obecnie polegają głównie obrońcy Roe i Casey – Klauzula Należytego Procesu Czternastej Poprawki,” stwierdzono w opinii. 

Jak podają amerykańskie media, język ostatecznej decyzji jest bardzo podobny, do opinii, która w maju wyciekła do prasy. To w maju, Politico, opublikowało informację o tym, że sędziowie Sądu Najwyższego zagłosowali za obaleniem prawa do aborcji zawartego w decyzji sądowej Roe vs. Wade. Z sądu wyciekł projekt opinii.

We wstępnym projekcie opinii napisanej przez Sędziego Alito, można było przeczytać: “Uznajemy, że Roe i Casey muszą zostać obalone” i że “[decyzja w] Roe była rażąco zła od samego początku.” Decyzja w sprawie Planned Parenthood v. Casey zapadła w 1992 roku i utrzymała decyzję w Roe v. Wade. Jak przeczytać można było w opublikowanym projekcie opinii sądowej, “Nadszedł czas aby wziąć pod uwagę Konstytucję i zwrócić kwestię aborcji do wybranych przedstawicieli ludu.”

Sprawa wywołała burzę w USA, co było do przewidzenia. W piątek po opublikowaniu decyzji, w Waszyngtonie, pod budynkiem Sądu Najwyższego pojawiły się tłumy. Demonstracji spodziewać można się w ten weekend w wielu miastach USA. 

W praktyce, decyzja co do dostępu do aborcji będzie zależała teraz od poszczególnych stanów. Przewiduje się, że około połowa stanów w USA wyeliminuje prawo do aborcji. Kilkanaście stanów natomiast, w tym Nowy Jork i Waszyngton, DC, zabezpieczyło prawo do aborcji, spodziewając się napływu osób z innych stanów. 

Sprawa prawa do aborcji od wielu miesięcy była gorącym tematem protestów, zarówno zwolenników prawa do życia jak i prawa do aborcji. Jeszcze przy okazji tegorocznego Marszu Życia, który miał miejsce w Waszyngtonie w styczniu,zwolennicy Prawa do Życia wierzyli w to, że jest to już ostatni marsz i że w większości konserwatywny obecnie Sąd Najwyższy, obali Roe vs. Wade.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here