Seminarium duchowne w Orchard Lake zostanie zamknięte po ponad 100-latach działalności

Reklama - Advertisement

Seminarium św. Cyryla i Metodego znajdujące się w Orchard Lake w stanie Michigan po ponad 136 latach zakończy swą działalność. O zamknięciu placówki poinformowały władze kompleksu Orchard Lake Schools w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej. „Musimy dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości” – napisano w oświadczeniu, zaznaczając, iż decyzja została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Uczelni.

Z oświadczenia wynika, że decyzja o zamknięciu seminarium jest podyktowana zmianami społecznymi i demograficznymi zachodzącymi w Stanach Zjednoczonych. Informacja o zamknięciu seminarium odbiła się szerokim echem w mediach, zarówno lokalnych, jak i polskich, bowiem przed sądem w stanie Michigan trwa proces przeciwko ks. Mirosławowi Królowi, rektorowi seminarium w Orchard Lake, jednak z komunikatu nie wynika, aby obie sprawy były ze sobą w jakikolwiek sposób powiązane. Wśród przyczyn podjęcia decyzji o zamknięciu placówki wymieniono spadek liczby powołań, większe możliwości kształcenia w Polsce oraz ostatnie zmiany przepisów, które nie pozwalają polskim seminarzystom na przenoszenie się z jednego seminarium do drugiego. Seminarium św. Cyryla i Metodego jest jedyną polonijną placówką tego typu w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z decyzją władz uczelni ma zakończyć działalność wiosną 2022 roku, przy jednoczesnym zachowaniu szkoły średniej i innych działających w tym miejscu instytucji.

Regenci wyrazili jednak nadzieję, że Orchard Lake będzie nadal rozwijać polską historię i kulturę oraz iż kontynuowana będzie działalność Polsko-Amerykańskiego Ośrodka Liturgicznego, który dostarcza publikacji dla polskich parafii w całych Stanach Zjednoczonych. Zaznaczyli, że nie ma jeszcze planów dotyczących zamykanych budynków seminaryjnych.

Seminarium duchowne w Orchard Lake w stanie Michigan funkcjonuje od 1885 roku i przez ponad sto lat w znaczący sposób zapisało się w historii amerykańskiej Polonii i Ameryki. Warto przypomnieć chociażby, że w 1939 roku, kiedy Niemcy i Związek Radziecki najechały na Polskę, wywołując II wojnę światową, Polskie Seminarium Duchowne w Orchard Lake stało się jedynym wolnym polskim seminarium na świecie. W 1969 roku księża prowadzący Orchard Lake byli gospodarzami pierwszej wizyty kardynała Karola Wojtyły po Ameryce Północnej – dziewięć lat przed jego wyborem na Stolicę Piotrową, a także drugiej, w 1976 roku. I choć faktem jest malejąca liczba powołań w całym Kościele, a ponadto w ostatnich czasach można zaobserwować duże zmiany w polonijnym środowisku Ameryki, przejawiające się choćby w coraz większej ilości zamykanych polskich kościołów, likwidowanych polskich parafii czy sprzedawanych polskich domów i klubów, to jednak zamknięcie jedynego polonijnego seminarium w Ameryce jest ogromną stratą dla całej Polonii. Oto bowiem do przeszłości odchodzi miejsce, które wykształciło setki polskich duchownych i było jedną z ostoi polskości w USA…

Źródło: Biały Orzeł/WEM

Oto pełna treść oświadczenia:

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here