Senatorowie z NJ odwołali głosowanie nad wyjątkiem od szczepień na tle wierzeń religijnych

Reklama - Advertisement

Ustawodawcy z New Jersey musieli przesunąć zaplanowane na poniedziałek głosowanie nad ustawą eliminującą wyjątek od obowiązku szczepień dzieci szkolnych, na tle wierzeń religijnych, z powodu braku głosów. To spowodowało uciechę tysięcy protestujących przed urzędem stanowym w Trenton. 

Przewodniczący demokratycznego senatu w stanie New Jersey, Steve Sweeney oraz liderka większości Loretta Weinberg stwierdzili w poniedziałek, że krąży wiele błędnych informacji dotyczących ustawy, co spowodowało, że wielu ustawodawców przestało ją popierać. Ustawa została już zaakceptowana przez radę stanu, teraz miała być zatwierdzona przez senat.

Oryginalnie ustawa zakładała całkowity zakaz używania wierzeń religijnych jako powodu do nieszczepienia dzieci uczęszczających do szkoły, jednak w ubiegłym tygodniu wprowadzono zmiany, zgodnie z którymi, wyjatek ten mógłby dalej obowiązywać dzieci uczęszczające do szkół prywatnych oraz rodzeństwo dzieci, które ucierpiały w wyniku szczepienia. 

Pomimo wszystko, już trzeci raz w miesiącu, przeciwnicy ustawy tłumnie pojawili sie przed urzędem stanowym w Trenton, a wśród nich wielu Polaków. Wiadomości w tej sprawie, niektóre przepełnione masą emocji, były wysyłane również do Radio RAMPA. Pani Elwira Maciejewski, która obecna była na proteście, napisała w wiadomości do naszej redakcji, że Bill s2173, “ma na zamiarze segregować dzieci pod względem religijnym!” Zgromadzeni w poniedziałek w Trenton krzyczeli “Mój wybór, mój Bóg,” “Jestem rodzicem. Ja decyduję.” Protestujący śpiewali rownież hymn USA. Przeciwnicy, a w tej grupie w większości rodzice, uważają, że ustawa uderza w ich prawa do decydowania co jest najlepsze dla ich dzieci. Są również przeciwnikiem wprowadzonych do ustawy poprawek, mówiąc, że są one korzystne tylko dla bogatych rodziców, których stać na posłanie dzieci do prywatnej szkoły.

Zwolennicy ustawy, uważają, że jest ona konieczna, aby zapobiec rozwojowi chorób zakaźnych wśród dzieci w wieku szkolnym, a za zamieszanie wokół sprawy winią dezinformację. Podobne prawo obowiązuje już np. w stanie Nowy Jork i Kalifornii.

Ponieważ poniedziałek był ostatnim dniem bieżącej sesji ustawodawczej, a we wtorek rozpoczęła się już nowa, ustawa będzie musiała być ponownie przedstawiona pod głosowanie, co też zapowiadają politycy. Sweeney zapowiedział również, że aby rozwiać wątpliwości krytyków, tym razem sprowadzi lekarzy i innych ekspertów, którzy wyjaśnią niepewności. Ostateczny głos, czyli podpisanie ustawy i uczynienie jej obowiązującym prawem, będzie na końcu zależało od gubernatora stanu Phil Murphy, który jest Demokratą.

Według Departamentu Zdrowia stanu New Jersey, w roku szkolnym 2018-2019, z wyjątku od szczepień na tle wierzeń religijnych skorzystało w stanie New Jersey 14,000 czyli około 2,6% wszystkich uczniów. 

 

Poprawka: wcześniejsza wersja tego artykułu podawała, że w proteście udział brały setki protestujących.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here