Reklama - Advertisement

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wyraził poparcie dla Litwy wobec szantażu ekonomicznego ze strony Chin. Szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się w Waszyngtonie z ministrem spraw zagranicznych Litwy Gabrieliusem Landsbergisem. Rozmawiano również o wojnie w Ukrainie.

Witając Gabrieliusa Landsbergisa w Departamencie Stanu Anthony Blinken wskazał na konieczność dalszego wspierania Ukrainy. Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział też rozmowę ze swoim litewskim partnerem o przygotowaniach do szczytu NATO w Wilnie.

Blinken pochwalił Litwę za to, że przeciwstawiła się szantażowi ekonomicznemu ze strony ze strony Chin za swoje związki z Tajwanem: “Uważam, że Wasza postawa w skutecznym przeciwstawianiu się temu przymusowi gospodarczemu może być wzorem dla innych krajów”.

Minister spraw zagranicznych Litwy dziękował Stanom Zjednoczonym za wsparcie dla Ukrainy i przypomniał, że 30 lat temu Stany Zjednoczone nie bały się porażki Związku Radzieckiego: “Nie baliście się wtedy i myślę, że musimy zapewnić naszych partnerów na Ukrainie, że dzisiaj znowu nie będziemy się bali ich zwycięstwa” – powiedział Landsbergis i wyraził przekonanie, że z tego zwycięstwa wyłoni się suwerenna, demokratyczna, niepodległa i wolna Ukraina.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Gabrielius Landsbergis/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here