Stan Arkansas wprowadza restrykcyjne przepisy aborcyjne

Reklama - Advertisement

Gubernator amerykańskiego stanu Arkansas Asa Hutchinson podpisał ustawę o niemal całkowitym zakazie aborcji. Dopuszcza ona przerywanie ciąży wyłącznie w przypadku zagrożenia życia matki. Przeciwnicy restrykcyjnych przepisów zapowiadają walkę sądową zanim wejdą one w życie.

Uchwalona przez parlament Arkansas ustawa, jest najbardziej restrykcyjną w Stanach Zjednoczonych. Nie przewiduje ona wyjątku nawet w przypadku gwałtu czy kazirodztwa. Gubernator Hutchinson stwierdził, że wolałby aby takie przepisy znalazły się w dokumencie. Podpisał jednak ustawę, tłumacząc to swoim głębokim sprzeciwem wobec aborcji oraz faktem, że nowe przepisy zostały przyjęte przez stanowy parlament, przytłaczającą większością głosów. 

Podpisana przez gubernatora Arkansas ustawa, ma wejść w życie za 90 dni. Przedstawiciele Amerykańskich Unii Wolności Obywatelskich, określili nowe przepisy mianem okrutnych i niekonstytucyjnych i zapowiedzieli, że podejmą próbę zablokowania ich na drodze sądowej. Republikanie gotowi są jednak na batalię prawną, licząc na to, że ustawa trafi do Sądu Najwyższego, co będzie okazją do podważenia decyzji w sprawie Roe vs. Wade z 1973 roku, legalizującą aborcję w USA.

(IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here