Advertisement - Reklama

Z wizytą w Nowym Jorku przebywał Minister Spraw Zagranicznych RP Zbigniew Rau. W dniu 24 lutego, w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, minister Rau spotkał się z mediami w siedzibie stałego przedstawicielstwa RP przy ONZ na Manhattanie. 

Szef polskiej dyplomacji powiedział że, Stany Zjednoczone są niekwestionowanym liderem wolnego świata, a z tego wynikają zarówno przywileje, jak i obowiązki. Nie ma alternatywy wobec przywództwa USA.

Minister Zbigniew Rau podkreślił trzy kwestie istotne dla Amerykanów:

  1. Wbrew rosyjskim oczekiwaniom Ukraina należy do wolnego świata, a nie ruskiego miru.
  2. Obecnie mamy do czynienia ze spektakularną jednością wolnego świata, wywołaną agresją Rosji na Ukrainie.
  3. Nie ma jedności wolnego świata bez amerykańskiego przywództwa.

Zapraszamy do wysłuchania całej konferencji z ministrem Zbigniewem Rauem.

Dzień wcześniej, 23 lutego minister Zbigniew Rau wziął udział w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które uchwaliło niewiążącą rezolucję dotycząca doprowadzenia do sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. Rezolucję poparło w głosowaniu 141 państw, przeciw niej głosowało 7 państw, a 32 wstrzymały się od głosu.

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here