Thanksgiving – ulubione święto Polonii w USA!

Reklama - Advertisement

Przed tegorocznym świętem Dziękczynienia zapytaliśmy słuchaczy Radio RAMPA, ale również członków licznych grup społecznościowych na portalu Facebook, o to czy lubią Thanksgiving, dlaczego tak lub dlaczego nie i czy oraz jak to święto obchodzą. Okazało się, że jest to jedno z ulubionych świąt Polaków mieszkających w USA.

Pani Urszula Grum napisała, “Jest to niestety jedyne święto amerykańskie, które tak naprawdę lubię. Porównuję je do Bożego Narodzenia, zarówno jedno jak i drugie święto gromadzi przy stołach rodzinę i przyjaciół w atmosferze ciepła i miłości. Uważam rownież, że nie ma człowieka na świecie, który by nie miał za co dziękować, czy to Bogu czy drugiemu człowiekowi. Wdzięczność za wszystko co mamy jest piękną i pozytywną wymową tego święta i dlatego zawsze go celebrujemy.”

Wielu z Was zgodziło się z Panią Urszulą: zawsze o tej porze roku, macie okazję usiąść i zastanowić się nad tym co mijający rok przyniósł – pozwala to na uzmysłowienie sobie, że jest za co dziękować.

Jest to święto, w którym ludzie łączą się bez względu na religię, pochodzenie i kulturę. Violetta Butkiewicz, w grupie Polki w Stanach, napisała: “Moim zdaniem to jest jedyne święto jednoczące wszystkich ludzi bez względu na religię, pochodzenie i przekonania… My też je obchodzimy, więc jest i indyk i żurawiny i cała rodzina przy stole… Mamy za co dziękować.”

Pochodznie istotne jest w świętowaniu Thanksgiving, jeszcze z jednego powodu. Jak podkreśliła Margot Hollender, “Lubię to święto – czuję się jak ten pielgrzym, który tu przyjechał i wiele rzeczy musiał sie nauczyć a i wiele swojej wiedzy przekazałam.” Jej słowa potwierdza Ella Lensky, “każdy emigrant, co się tu przyplątał uważam, że powinien obchodzić to święto. Historia wyraźnie opisuje znaczenie tego święta, każdy przybył z innego zakątka ziemi, ale indyk jednoczy w ten dzień wszystkich, którzy osiedlili się na tej indiańskiej ziemi. Dziękujemy za przyjęcie do społeczności.”

Wielu Polaków, którzy “nabyli” zwyczaj świętowania Thanksgiving, utrzymuje tradycję, ze względu na swoje dzieci. Jak Ewa Aicega, która pisze “Ja też obchodzę, bo mój mąż jest stąd i moja córcia tu jest urodzona. Mieszkam daleko od jakichkolwiek Polaków więc podłapuje Amerykańskie tradycje, obchodząc również Polskie.” Również Beata Dziemian przyznaje, “obchodzę bo moje córki się tutaj urodziły.”

Jednym z argumentów za świętowaniem Thanksgiving jest fakt, że dziękujemy za wszystkie dobra przy suto zastawionym stole, a na myśl smakołyków charakterystycznych dla dnia dziękczynienia, cieknie nam ślinka. Zdjęciem swojego stołu podzieliła się z nami Ewa Trojan, która napisała: “Od chwili kiedy tu przyjechałam nauczyłam sie celebrować Thanksgiving! Lubimy to święto. Wszyscy zawsze się przygotowujemy jak do Bożego Narodzenia! Jesteśmy Polakami ale mieszkamy na amerykańskiej ziemi – tutaj żyjemy i celebrujemy to wspaniałe święto, dziękując za wszystko co mam! Jestem bardzo dumna z tego ze mogłam sie nauczyć tutaj i razem z innymi świętować ten wspaniały dzień, przyrządzać potrawy, spożywać wszystkie smakołyki tej kultury!”

Zdjęcie: Ewa Trojan
Zdjęcie: Ewa Trojan

A jakie potrawy królują? Oczywiście indyk, żurawina, słodkie ziemniaki, szynka pieczona, dynia, ciasto orzechowie i sałatki. Ale jak przystało na święta w Polskim domu, wszystko samodzielnie robione i świeże! Nie brakuje również dekoracji kolorów jesieni.

Pani Bożena Stankiewicz, napisała nawet o próbie do Thanksgiving, którą uważam za świetny sposób na przedłużenie sobie radości z tego święta. “Moja córka wręcz uwielbia wiec zawsze mamy “próbę generalną” pod koniec października, czyli robię obiad dziękczynny dwa razy:) Oprócz tradycyjnych potraw zawsze robię kluski śląskie, które są u nas częścią każdego szczególnego obiadu (następny przysmak mojej córci). Uwielbiam atmosferę tego najdłuższego w roku leniwego weekendu. Zawsze biorę dzień wolny w piątek i dekoruję dom na święta, robię listę prezentów i zaczynam zakupy i pakowanie,” napisała Pani Bożena.

Wypowiedzi była masa, idziecie też na imprezę, cieszycie się z ekstra dnia wolnego, i nawet jeżeli nie gotujecie po amerykańsku, to świętujecie w gronie osób bliskich.

Historycznie rzecz ujmując, Thanksgiving stał się świętem federalnym w USA w roku 1863, kiedy w czasie wojny domowej, prezydent Abraham Lincoln ustanowił czwarty czwartek listopada, dniem składania dziękczynienia Bogu. Święto jednak obchodzone było we wszystkich stanach już od roku 1789, po proklamacji Jerzego Waszyngtona.

Jest to święto pochodzenia angielskiego, które obchodzone jest nie tylko w USA, ale również w Kanadzie i wielu państwach Europy. W każdym z tych miejsc jednak, wypada w innym dniu w roku.

Pierwsze święto dziękczynienia celebrowano w USA w 1621 roku, po tym jak Pielgrzymi podziękować chcieli za dobre żniwa w Ameryce. Ta pierwsza celebracja trwała aż trzy dni, a przy stole zasiedli zarówno Indianie jak i pielgrzymi.

Powyższy kest jest dowodem na to, że święto dziękczynienia przypadło do gustu również Polakom.

Z całą drużyną Radio RAMPA, życzymy Wam udanego dnia i weekendu, ale rówież tego, aby każdy z Was, miał za co dziękować! My dziękujemy Wam za to, że jesteście z nami!

Monika

 

 

 

 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here