Unikatowa parada na cześć mistrzyń świata w Nowym Jorku

W piątek, 10 lipca, przez Nowy Jork przemaszeruje parada radości i tryumfu! Wszystko po to aby świętować zwycięstwo Amerykańskiej Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w mistrzostwach świata piłki nożnej kobiet.

Piątkowa parada nie będzie jednak zwyczajnym przemarszem w rytmie aplauzu, będzie to tzw. ticker-tape parade. Tego typu parada charakteryzuje się tym, że miasto zezwala na użycie dekoracyjnych tasiemek lub konfetti, którym obrzucani są ludzie lub obiekty na cześć których parada została zorganizowana. Konfetti rzucane jest przez gapiów, ale i wyrzucane może być z okien budynków na trasie parady.

Tego typu parada została zapoczątkowana właśnie w Nowym Jorku, dokładnie 28 października 1886 roku, podczas otwarcia Statuy Wolności. Od tej pory parada organizowana jest tylko przy specjalnych okolicznościach, np. ku czcci admirała George Dewey,  bohatera bitwy pod Manila Bay w 1889, kiedy to na paradę do Nowego Jorku przybyło 2 miliony ludzi.

Parada zawsze organizowana jest wzdłuż tzw. Konionu Bohaterów, czyli Canyon of Heroes, rozciągającego się od dolnego Broadway’u do Dystruktu Finansowego.  Parada rozpocznie się o godz. 11 rano w piątek.


Źródło: NYC.gov

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Dziennikarka z pasji i wykształcenia; prezenterka radiowa i telewizyjna.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Dziennikarka z pasji i wykształcenia; prezenterka radiowa i telewizyjna.

Related posts