Uroczystości pożegnania płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar–Rajchmana

W najbliższy weekend, 18-20 listopada, w Nowym Jorku odbywają się uroczystości oraz spotkania związane z ekshumacją i pożegnaniem, przewiezieniem do Polski bohaterów narodowych, płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar–Rajchmana. Na czele Komitetu sprowadzenia do Polski ciał bohaterów stoi Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, który przewodniczy delegacji przyjeżdżającej do Nowego Jorku. Patronem komitetu jest minister Antoni Macierewicz.

Uroczystość pożegnania bohaterów w Nowym Jorku:

Mszę św. z wartą honorową przy trumnach w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku (5 Avenue, pomiędzy ulicami 50 i 51st), w niedzielę, 20go listopada, o godzinie 2:30 p.m. Zaprasza Klub Gazety Polskiej w Nowym Jorku, w imieniu delegacji Wojskowego Biura Historycznego.

Delegacja Wojskowego Biura Historycznego organizuje wystawienie trumien w domu pogrzebowym Arthur Funeral Chapels (207 Nassau Ave, Brooklyn, NY), w sobotę, 19-go listopada, w godzinach 2-6pm, warta przy trumnach z udziałem Wojska Polskiego, Stowarzyszenie Weteranów Kadetów Pułaskiego

Dodatkowo, Klub Gazety Polskiej w Nowym Jorku zaprasza na dwa otwarte spotkania ze Sławomirem Cenckiewiczem, Piotrem Woyciechowskim i delegacją WBH:

– w piątek wieczorem, 18.11, 7:30 p.m. w Newark, NJ, parafia św Kazimierza,

91 Pulaski St, Newark, NJ 07105, sala parafialna

– w niedzielę wieczorem, 20.11, 6:00 p.m. w Greenpoint, Brooklyn kościół św. Stanisława Kostki,

607 Humboldt St, Brooklyn, NY 11222, sala dolnego kościoła

Dodatkowe informacje: [email protected]


Płk. Ignacy Matuszewski był wybitnym polskim politykiem, dyplomatą i publicystą. Bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego w walce o niepodległość, założyciel polskiego wywiadu. Był ministrem Skarbu II Rzeczypospolitej. Przeprowadził operację ewakuacji polskich rezerw złota w 1939 roku, a na następnie emigrował do USA. Inicjator Kongresu Polonii Amerykańskiej i Instytutu Piłsudskiego. Zmarł 3 sierpnia 1946 roku w Nowym Jorku.

Mjr Henryk Floyar-Rajchman był polskim politykiem obozu piłsudczyków, dyplomatą i działaczem II Rzeczypospolitej. Piastował urząd wiceministra oraz ministra przemysłu i handlu w II RP. Wraz z Ignacym Matuszewskim brał udział w ewakuacji polskiego złota w 1939 roku. Również współzałożyciel Kongresu Polonii Amerykańskiej i Instytutu Piłsudskiego. Zmarł w 1951 roku, pochowany z Ignacym Matuszewskim.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here