Reklama - Advertisement

Biały Dom przygotowuje kolejny duży pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Według amerykańskich mediów będzie on obejmował artylerię i amunicję o zasięgu większym niż w poprzednich pakietach. Prezydent Joe Biden na razie nie przekaże Ukrainie myśliwców F-16.

Wartość nowego pakietu dla Ukrainy ma wynieść prawie 2 miliardy 200 milionów dolarów. Będzie on obejmować sprzęt do wsparcia systemów obrony powietrznej Patriot, precyzyjnie kierowaną amunicję i broń przeciwpancerną Javelin.

Jak informuje agencja Reutera ponad 1,7 miliarda dolarów będzie pochodzić z funduszu pod nazwą Inicjatywa Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy, który umożliwia zakupy broni od amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Środki te mają być przeznaczone między innymi na zakup produkowanych przez koncern Boeing wystrzeliwanych z ziemi bomb małego kalibru (GLSDB) o zasięgu 150 kilometrów. Pociski te pozwolą Ukrainie atakowanie celów na tyłach wojsk rosyjskich, które do tej pory były poza zasięgiem ukraińskiej artylerii.

Nowy pakiet ma zostać ogłoszony jeszcze w tym tygodniu.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here