USA redukują personel ambasady w Kijowie

Advertisement

Departament Stanu USA polecił opuścić Ukrainę rodzinom amerykańskich dyplomatów. Zgodę na wyjazd dostała też część personelu ambasady w Kijowie. Jako powód podano ryzyko rosyjskiej agresji.

Departament Stanu poinformował, że rodziny amerykańskich dyplomatów, muszą opuścić Ukrainę. Pracownicy obsługi, których obecność nie jest niezbędna do funkcjonowania ambasady, mogą wyjechać z Kijowa, na koszt rządu Stanów Zjednoczonych. Resort dyplomacji USA podkreślił, że decyzja ta nie oznacza ewakuacji, i że placówka w Kijowie, będzie funkcjonować normalnie. Nie podano informacji, ilu członków ambasady i ich rodzin, wyjedzie z Kijowa. 

Departament Stanu zaostrzył tymczasem obowiązujące już wcześniej, ostrzeżenie dla Amerykanów przed wyjazdami na Ukrainę. “Nie podróżujcie na Ukrainę z powodu wzrostu zagrożenia rosyjską operacją militarną oraz COVID-19,” napisano w komunikacie.

Amerykański Sekretarz Stanu Antony Blinkien ponownie ostrzegł Moskwę przed atakiem na Ukrainę. W wywiadzie dla CNN, Blinken powiedział, że wkroczenie choć jednego rosyjskiego oddziału do tego kraju, spotka się z błyskawiczną i dotkliwą odpowiedzią Stanów Zjednoczonych i sojuszników. 

“To przedwczesna decyzja” – tak ukraiński MSZ skomentował decyzję Stanów Zjednoczonych o ewakuacji z Kijowa rodzin swoich dyplomatów.

Unia Europejska nie planuje na razie wycofania rodzin dyplomatów z Kijowa – poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, pytany o decyzję USA. O ewakuacji części pracowników ambasady w Kijowie, zadecydowali również Brytyjczycy.  Unia Europejska zagroziła jednak Rosji surowymi sankcjami gospodarczymi za kolejną inwazję na Ukrainę. Wspólne oświadczenie zaakceptowali ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli. 

Tymczasem, Prezydent Joe Biden rozważa wysłanie kolejnych kilku tysięcy żołnierzy do Europy wschodniej i państw bałtyckich – informuje dziennik New York Times powołując się na przedstawicieli administracji USA. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższych dniach.

(IAR/RadioRAMPA)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here