Advertisement

Stany Zjednoczone twierdzą, że rakieta, która spadła na polską wieś Przewodów, była wystrzelona przez wojska ukraińskie. Taką informację miał przekazać sojusznikom amerykański prezydent Joe Biden.

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin powiedział, że całkowitą odpowiedzialność za eksplozję w Przewodowie ponosi Federacja Rosyjska. Na podhrubieszowską wieś spadła rakieta, prawdopodobnie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. We wtorek Rosja ostrzeliwała terytorium Ukrainy z użyciem około 100 pocisków. Podczas konferencji prasowej Lloyd Austin złożył kondolencje bliskim ofiar, zapewnił o “żelaznym zobowiązaniu” do obrony Polski oraz pełnym zaufaniu do prowadzonego przez stronę polską dochodzenia:

“Pozostajemy w bliskim kontakcie z naszymi polskimi partneramii, podobnie jak z pozostałymi sojusznikami z NATO. Wciąż gromadzimy informacje na temat eksplozji, ale nie widzimy innego wyjaśnienia, niż to, które zostało podane przez prezydenta Dudę: eksplozję najprawdopodobniej spowodowała ukraińska rakieta obrony przeciwpowietrznej, która nieszczęśliwie spadła na terytorium Polski. Niezależnie od ostatecznych wyników dochodzenia, cały świat wie, że to Rosja ponosi całkowitą odpowiedzialność za ten incydent.” Amerykański sekretarz obrony zaznaczył, że celem wczorajszego ostrzału była infrastruktura cywilna. “Ukraina ma pełne prawo do obrony przed agresorem” – podkreślił Lloyd Austin.

Polska początkowo zastanawiała się nad uruchomieniem Artykułu 4 w NATO. Chodzi o pilne konsultacje w razie, gdy wydarzy się jakiś poważny incydent. Na chwilę obecną polskie władze informują, że nie zachodzi potrzeba uruchomiania tego artykułu.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Joe Biden/Twitter/ zdjęcie z nocy, 15 listopada, kiedy Prezydent Joe Biden rozmawiał przez telefon z Prezydentem Polski

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here