Van der Bellen: można wygrać z przesłaniem proeuropejskim. Austriacy wybrali Unię

Advertisement

Zwycięzca niedzielnych wyborów prezydenckich w Austrii kandydat niezależny Alexander Van der Bellen podkreślił, że jego sukces pokazuje, iż “można wygrać wybory z proeuropejskim przesłaniem”.

Jego rywalem był Norbert Hofer z prawicowo-populistycznej FPOe.

“Wyniki tych wyborów są sygnałem, że moje proeuropejskie poglądy podziela większość wyborców – oświadczył Van der Bellen w wywiadzie dla telewizji publicznej ORF. – W największym interesie Austrii (…) jest bycie członkiem Unii Europejskiej. Ważnym członkiem, który pozytywnie współpracuje”.

Dodał, że wygrana w Austrii proeuropejskiego kandydata jest ważną wiadomością kierowaną do wszystkich europejskich stolic.

Podkreślił, że jego wybór pokazuje, iż większość wyborców poparła przesłanie “wolności, równości i solidarności”.

Później, podczas konferencji prasowej, prezydent elekt obiecał, że będzie przywódcą “wszystkich Austriaków, otwartym i proeuropejskim”. “Od początku będę zwracać uwagę na troski i obawy ludzi, którzy na mnie nie głosowali” – zapewnił.

Według wstępnych wyników Van der Bellen uzyskał 51,68 proc. głosów, a jego rywal z Austriackiej Partii Wolności (FPOe) – 48,32 proc. Dane te nie obejmują głosów oddanych listownie; zostaną one policzone w poniedziałek.

Hofer uznał swą porażkę już po ogłoszeniu wyników sondaży exit poll. Pogratulował Van der Bellenowi zwycięstwa i zapowiedział, że będzie kandydował w następnych wyborach prezydenckich.

Źródło: Kurier PAP http://www.kurier.pap.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here