W ciągu doby do Gazy wjechało 66. ciężarówek z pomocą humanitarną

Reklama - Advertisement

Biały Dom poinformował, że w ciągu ostatniej doby do Stefy Gazy wjechało 66 ciężarówek z pomocą humanitarną. To największy transport, jaki został tam wysłany w czasie trwającego konfliktu.

Jak powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, kilkadziesiąt kolejnych ciężarówek zawierających żywność, wodę i lekarstwa ma ruszyć do Gazy:

“Mamy nadzieję, że wszystkie dostaną się do środka. Ale to wciąż tylko ułamek potrzeb.
Nieustannie nalegamy także na wznowienie świadczenia podstawowych usług, w tym dostaw wody i paliwa. Paliwo będzie miało kluczowe znaczenie w nadchodzących godzinach i dniach, ponieważ istniejące zapasy są na wyczerpaniu lub są prawie puste.
I oczywiście wspieramy wysiłki na rzecz bezpiecznego przejazdu ludności cywilnej z Gazy i osób pragnących wyjechać. Zaznaczamy jednocześnie, że nie będziemy wspierać jakiejkolwiek przymusowej relokacji Palestyńczyków poza Gazę”.

John Kirby dodał, że Stany Zjednoczone dążą, by dziennie do Gazy wjeżdżało 100 ciężarówek. Zapewnił, że pomoc humanitarna nie trafia do Hamasu. Podkreślił, że w przyszłości humanitarne przerwy w walkach mogą być wartościowe, ale wiarygodnie popierać muszą je obie strony konfliktu.

Ciężarówki docierają do Gazy przez przejście w Rafah. Jak jednak zaznaczają obserwatorzy, dystrybucja żywności i środków medycznych jest niewystarczająca – średnio dziennie wjeżdża tam 14 ciężarówek w porównaniu z 400 przed konfliktem. W Gazie mieszka 2,3 miliona osób.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Lencer, Gringer, Vearthy/ Wikipedia

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here