W Nowym Jorku demonstracje przeciwko inwazji na Ukrainę

W czwartek, w dniu inwazji Rosji na Ukrainę, przez Nowy Jork przeszły tłumne demonstracje przeciwników decyzji Wladimira Putina. W mieście Nowy Jork mieszka ponad 150 tysięcy Ukraińców – to największa społeczność ukraińska w USA. 

W demonstracjach udział wzięło tysiące ludzi – wielu z nich to Ukraińcy, których rodzina jest wciąż na Ukrainie. Czuli się bezsilni, będąc tak daleko i nie mogąc w żaden sposób pomóc. Pojawili się również Rosjanie, a wielu z nich przyznawało, że zawstydzonych jest działaniem swojej ojczyzny.

Wielu protestujących zebrało się przy 67th Street i Lexington Ave., nieopodal Stałego Przedstawicielstwa Rosji przy ONZ. Setki ludzi pojawiło się również na Times Square, gdzie śpiewano ukraiński hymn.

 

Solidarność z Ukrainą zadeklarował burmistrz miasta Nowy Jork Eric Adams, który potępił rosyjską inwazję.

Rano, wielu wiernych zgromadziło się również w St. George Ukrainian Catholic Church w dzielnicy East Village, gdzie modlili się o pokój. 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here