W Nowym Jorku drugi dzień procesu Donalda Trumpa

Reklama - Advertisement

Trwa drugi dzień procesu Donalda Trumpa. To pierwszy przypadek w historii Stanów Zjednoczonych, kiedy były prezydent postawiony jest w stan oskarżenia.
Chodzi o fałszowanie dokumentów finansowych w związku ze sprawą pieniędzy za milczenie, które miał rzekomo przekazać aktorce filmów dla dorosłych Stormy Daniels. Łącznie postawiono 34 zarzuty. Donald Trump nie przyznaje się do winy.

Donald Trump stawił się w sądzie. Polityk powiedział dziennikarzom, że proces jest prześladowaniem politycznym, a cała sprawa została zmyślona:

“Takiego czegoś nigdy nie było. Każdy prawnik powiedział, że ta sprawa to nonsens i nigdy nie powinna była zostać założona. To atak na Amerykę i dlatego jestem bardzo dumny, że tu jestem. To atak na nasz kraj, a ten kraj upada zarządzany przez niekompetentnych, wścibskich ludzi zamieszanych w tę sprawę. To po prostu atak na politycznego przeciwnika. Jestem zaszczycony, że mogę tutaj być” – powiedział Donald Trump.

Proces może potrwać od 6 do 8 tygodni. Według śledczych w 2016 roku, czyli w czasie, gdy po raz pierwszy walczył o prezydenturę, Donald Trump miał polecić swojemu byłemu księgowemu zapłatę 130 tysięcy dolarów Stormy Daniels w zamian za milczenie na temat jej relacji z przyszłym prezydentem. Problemem nie jest jednak sam fakt zapłaty pieniędzy za milczenie, ale to, że Donald Trump miał ukryć te przelewy w swoich dokumentach finansowych, zapisując je jako wydatki prawne. W czasie procesu mają zeznawać między innymi Stormy Daniels, były księgowy Michael Cohen i były doradca Trumpa.

To jeden z czterech procesów prowadzonych wobec Donalda Trumpa, który jest kandydatem republikanów w walce o fotel prezydencki.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here