W Nowym Jorku zmarła uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Woś-Lorenc “Julita”

Reklama - Advertisement

11 sierpnia w Nowym Jorku zmarła uczestniczka Powstania Warszawskiego, Pani Wanda Woś-Lorenc, pseudonim “Julita.” Miała 91 lat. 

Wystawienie zwłok będzie miało miejsce w czwartek 15 sierpnia w godzinach 6-9 p.m. w Whitting Funeral Home (300 Glen Cove Ave., Glen Head, NY 11545).

Msza pogrzebowa odbędzie się w piątek, 16 sierpnia, o godz. 10:15 rano w St. Hyacinth R.C. Church (319 Cedar Swamp Rd. Glen Head, NY 11545). Ciało Pani Wandy zostanie złożone w Holy Rood Cemetery (Old Country Rd. Westbury, NY 11590).

Pani Wanda urodziła się 22 czerwca 1928 roku w Warszawie. Jak podaje Muzeum Powstania Warszawskiego, “wybuch Powstania zastał Wandę na Starym Mieście, w związku z czym nie dotarła na miejsce zbiórki macierzystego oddziału. Pozostała zatem na Starówce na ul. Miodowej 16, zgłaszając się do pracy w najbliższym punkcie sanitarnym.”

Pani Wanda była członkiem Narodowych Sił Zbrojnych. Przeszła szkolenia sanitarne i łącznościowe. Przydzielona była do batalionu NSZ im. Mączyńskiego z dowódcą Florianem Kuskowskim ps. “Szary”.

Jak dalej podaje MPW, “Po upadku dzielnicy i zajęciu szpitala przez Niemców została wypędzona wraz ze wszystkimi mogącymi iść samodzielnie i skierowana do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121). Z Pruszkowa została przetransportowana pociągiem do obozu koncentracyjnego Flossenbürg (numer więźnia 22610) W KL Flossenbürg przebywała do 15.09.1944 r. Po kilku tygodniach kobiety zabrano do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, a następnie przewieziono ją do obozu w Spandau pod Berlinem. Skierowana do pracy przymusowej (po 12 godzin dziennie) w niemieckiej fabryce amunicji. Zimą 1945 r. wraz z innymi więźniami obozu ewakuowana przez Niemców przed zbliżającym się frontem w tzw. “marszu śmierci”. Wyzwolona przez Armię Czerwoną 2 maja 1945 roku.” 

Pani Wanda w 1949 roku wyemigrowała do USA. 

Rodzice Pani Wandy, Paweł i Anna Woś, a także jej brat Paweł Zenon Woś zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata w czerwcu 1997. Pani Wanda została odznaczona Medalem Wojska (1970), Krzyżem Armii Krajowej (1990), Krzyżem Oświęcimskim (1993), Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1995), Odznaką Pamiątkową Żołnierza AK z okazji 50-lecia Powstania Warszawskiego, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość. Awansowana została do stopnia porucznika rezerwy Wojska Polskiego.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here