W tym tygodniu Nowy Jork pod znakiem ONZ

Advertisement

Rozpoczyna się 74. Sesja generalna Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pierwsze ważne wydarzenie to dzisiejszy szczyt klimatyczny, jutro zaczyna się debata generalna. Prezydent Donald Trump przemawiać będzie jutro.

W mieście jest ponad 90 przywódców państw, wśród nich Prezydent Donald Trump (który nie weźmie udziału w szczycie klimatycznym), Prezydent Andrzej Duda, kanclerz Niemiec Angela Merkel, Prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, a także przywódcy Ukrainy, Iranu, Arabii Saudyjskiej i Yemenu. Nie będzie prezydenta Rosji, prezydenta Chin, prezydenta Wenezueli, premiera Kanady i premiera Izraela. Dzisiaj dojdzie do spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Donaldem Trumpem – spotkanie ma dotyczyć współpracy militarnej. Z dużym napięciem wyczekiwana jest decyzja, co do spotkania Prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Iranu, Hanna Rouhani, po ostatnich atakach na rafinerie w Arabii Saudyjskiej.

Pomimo tego, że obszar Organizacji Narodów Zjednoczonych to ziemie międzynarodowe, Stany Zjednczone są oficjalnym gospodarzem spotkania. Z związku z tym, odwiedzający ONZ w sprawach oficjalnych, nie mogą otrzymać zakazu wstępu. Wcześniej amerykańskie władze nakazywały limit 25 mil wokół ONZ, jako obszar w którym mogli poruszać się niemile widziani goście zgromadzenia. W tym roku, aministracja amerykańska nakazała restrykcje co do poruszania się dla ministra spraw zagranicznych Iranu, Mohammada Javad Zarifa, a dwóch kubańskich dyplomatów, którzy mieszkają w Nowym Jorku i mieli plan wziąć udział w obradach, otrzymało nakaz wydalenia. Inni kubańscy dyplomaci są poddani najsurowszym do tej pory restrykcjom – nie mogą opuścić wyspy Manhattan.

Mieszkańcy Nowego Jorku odczują zjazd na własnej skórze, jako że trudno będzie poruszać się na Manhattanie. Każdy z przywódców ma własną ochornę, a wszystko kontrolują służby bezpieczeństwa Nowego Jorku. Ulice od 42 do 48, pomiędzy Drugą Aleją a FDR Drive, będą zamknięte cały tydzień.  

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here