W USA mleko jest dwa razy droższe od ropy, w Kazachstanie ropa jest tańsza niż woda

Glass of milk on the light blue background
Advertisement - Reklama

Cena norweskiego łososia przewyższyła cenę norweskiej ropy: za 4,5 kilogramową rybę trzeba było we wtorek zapłacić równowartość 33,3 dol., a za baryłkę ropy – 31,6 dol. – podała rosyjska telewizja prywatna TV Dożd.

 

Według TV Dożd w USA cena mleka okazała się ostatnio dwukrotnie wyższa od ceny ropy: w kontraktach futures galon (3,7 litra) mleka kosztował 1,18 dol., a galon ropy – 62 centy.

W Kazachstanie koszt litra wody przewyższył cenę litra ropy, który kosztował 67,8 tenge (1 PLN = 93,80 tenge), podczas gdy za wodę trzeba było zapłacić 95 tenge – podaje rosyjska telewizja.

TV Dożd podkreśla, że ucierpiała bardzo gospodarka Norwegii, która jest najważniejszym producentem surowca w Europie Zachodniej. Oslo musiało sięgnąć do rezerw z państwowego funduszu majątkowego, by zrównoważyć straty dla budżetu będące skutkiem spadków cen ropy.

 

Zdaniem ekspertów w 2016 roku utrzymają się niskie ceny ropy i może to być bardzo ciężki okres dla krajów produkujących ropę. W październiku Goldman Sachs i brytyjska firma konsultingowa Energy Aspects poinformowały, że cena surowca może w przyszłym roku spaść do 20 dol. za baryłkę.

 

Źródło: http://www.kurier.pap.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here