W Waszyngtonie podpisano porozumienie ws. rozwoju modułowych reaktorów jądrowych w Polsce

Reklama - Advertisement

Przedstawiciele firm z USA, Kanady i Polski podpisali w Waszyngtonie porozumienie technologiczne o współpracy przy projekcie rozwoju w Polsce modułowych reaktorów jądrowych BWRX-300. Technologia małych reaktorów ma zostać wdrożona do floty reaktorów jądrowych w Polsce.

Prezes Synthos Green Energy Rafał Kasprów powiedział Polskiemu Radiu, że flota reaktorów o mocy 300 megawatów każdy może powstać w Polsce już na początku lat trzydziestych:

“Dzięki umówię, którą podpisaliśmy, porozumieniu technologicznemu Polska uzyskuje dostęp do najnowszej technologii jądrowej amerykańskiej, która jest w tej chwili rozwijana wspólnie przez Polskę, Kanadę i Stany Zjednoczone”.

Sygnatariuszami podpisanej w Waszyngtonie umowy są cztery firmy: amerykańskie GE Hitachi Nuclear Technology i Tennessee Valley Authority, kanadyjska Ontario Power Generation oraz polska firma Synthos Green Energy. W ramach porozumienia zainwestują łącznie 400 milionów dolarów w rozwój projektu małego reaktora jądrowego i jego komponentów. Firma Orlen Synthos Green Energy planuje wdrożyć tę technologię do floty reaktorów jądrowych w Polsce.


/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Rafał Kasprów/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here