Ważna wiadomość dla rodziców o podróży z dziećmi

Reklama - Advertisement

W okresie wakacyjnym, podróżujemy całymi rodzinami, ale i często na wakacje wysyłamy dzieci, same bądź pod opieką znajomych czy tylko jednego z rodziców. O czym należy pamiętać w takich sytuacjach?

Radzi Konsulat RP w Nowym Jorku:

1) Dzieci muszą posiadać ważny paszport i wizę (w przypadku podróży np. z Polski do USA)

2) Dzieci muszą mieć pozwolenie rodziców na podróż:

– jeżeli dziecko podróżuje z tylko jednym rodzicem, powinien on mieć przy sobie zgodę drugiego rodzica

– jeżeli dziecko podróżuje pod opieką znajomych lub członków rodziny, powinni mieć oni przy sobie zgodę obu rodziców na podróż z dzieckiem

Jak podaje konsulat, “Wg informacji przedstawionych na stronie internetowej Ambasady USA w Warszawie, zgoda powinna być wyrażona w pisemnym oświadczeniu napisanym w języku angielskim i poświadczonym notarialnie. Powinno się w nim znaleźć następujące stwierdzenie”:

„Potwierdzam, że moja żona/ mój mąż/ inna osoba podróżuje poza granice kraju z moim synem/córką i wyrażam na to zgodę” (“I acknowledge that my husband/wife/other person is travelling with my son/daughter out of the country and has my permission to do so”).

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here