„Ważne, by młodzież z całego świata przyjeżdżała do Polski”

Advertisement

To bardzo ważne, by młodzież z całego świata, a przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, „wielkiego sojusznika Polski”, przyjeżdżała do Polski – powiedział we wtorek Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim z amerykańskimi studentami uczestniczącymi w 2. edycji stażu prezydenckiego. Andrzej Duda wręczył studentom pamiątkowe dyplomy.

Prezydent wyraził satysfakcję, że może już po raz drugi gościć w Pałacu Prezydenckim młodzież ze Stanów Zjednoczonych – zarówno studentów, którzy mają polskie korzenie, jak i tych, którzy ich nie mają, jednak są zainteresowani Polską.

– Może to nie jest długi pobyt w Polsce, ale widziałem program i myślę, że jest bardzo interesujący; niejeden być może nawet powie, że przeładowany. Czasem jednak warto spędzić czas intensywnie po to, żeby dużo zobaczyć – mówił Andrzej Duda. Zaznaczył, że chociażby wizyta w Pałacu Prezydenckim to niecodzienne wydarzenia także dla osób na stałe mieszkających w Polsce.

– Cieszę się, że widzieliście firmy funkcjonujące na terenie Polski i że zwiedzacie główne instytucje władzy publicznej. Cieszę się też, że zwiedzacie najpiękniejsze polskie miasta; dzisiaj jesteście w Warszawie, ale wiem, że był już Kraków i Wrocław – mówił Prezydent.

Wyraził też satysfakcję, że młodzi ludzie z USA odwiedzili niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. – To miejsce, które mówi światu, do czego może doprowadzić nienawiść i chora ideologia – powiedział Andrzej Duda.

Jak mówił, jest dla niego bardzo ważne, by młodzież z całego świata, a przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, które – jak mówił – są „wielkim sojusznikiem Polski” – przyjeżdżała do naszego kraju i widziała Polskę na własne oczy. – Mam nadzieję, że wywieziecie stąd ciekawy obraz naszego kraju i bardzo miłe wspomnienia – dodał.

Program Stażu Prezydenckiego ma na celu umożliwienie amerykańskim studentom oraz ich kolegom mającym polskie pochodzenie, pozyskania doświadczenia zawodowego poprzez wizyty studyjne w wiodących spółkach skarbu państwa i międzynarodowych firmach prywatnych w Polsce. Uczestnicy Stażu mają możliwość spotkania z przedstawicielami instytucji państwowych w tym m.in. Kancelarii Prezydenta RP, Senatu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji. Program Stażu przewiduje również program prezentujący bogactwo dziedzictwa kulturowego Polski i potencjał turystyczny. Młodzież zwiedza wybrane miasta Polski poznając polską tradycję i kulturę.

Jest to druga edycja programu realizowana przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową oraz General Electric Company Polska.

Tekst i zdjęcia: Kancelaria Prezydenta RP (PAP/KG)

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here