Wiadomości Dnia 1-7-21

Wiadomości Dnia 1-7-21
Reklama:

SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – słuchaj Radio RAMPA w internecie na stronie www.RadioRAMPA.com lub poprzez aplikację RAMPA na telefony komórkowe. W sobotę, słuchaj Radio RAMPA na fali 620 AM od 3 p.m. W tę sobotę na antenie, rozmowa z radnym miasta Nowy Jork Robertem Holdenem o dystubucji szczepionek oraz rosnącej przestępczości w mieście Nowy Jork. Także, podsumowanie roku 2020 w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

NOWY JORK – Tymczasem, burmistrz miasta Bill de Blasio oraz gubernator stanu Andrew M. Cuomo wciąż nie mogą dojść do porozumienia w sprawie dystrybucji szczepionek – wiadomo, że dystrybucja jest opóźniona. Burmistrz chciałby, aby szczepionka dostępna była dla policjantów; gubernator uważa, że nie jest to możliwe, zanim zaszczepieni zostaną pracownicy służby zdrowia. Tylko 34% szczepionek jakie posiada miasto, zostało do tej pory wykorzystane. 

USA – Amerykański Kongres uznał zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich. Po wielogodzinnych obradach, przerwanych wtargnięciem na Kapitol zwolenników prezydenta Donalda Trumpa, Kongres uznał wyniki głosowania Kolegium Elektorów. Joe Biden uzyskał w nich 306 głosów, a Donald Trump 232 głosy. Decyzję Kongresu ogłosił wiceprezydent Mike Pence: “”Większość w Kolegium Elektorskim wynosi 270. Głosy oddano w następujący sposób: Joseph Biden Junior ze stanu Delaware otrzymał 306 głosów, Donald J. Trump ze stanu Floryda otrzymał 232 głosy”. / Prezydent Donald Trump po raz pierwszy oświadczył, że przekaże w „uporządkowany sposób” władzę prezydentowi elektowi Joe Bidenowi. (IAR) / FBI opublikowało listę osób, które poszukiwane są w związku z atakiem na Kapitol. W wyniku zamieszek zginęły cztery osoby./ Facebook co najmniej do końca kadencji zablokował konto amerykańskiego prezydenta. Przez 12 godzin Donald Trump nie będzie mógł korzystać z Twittera. (IAR)

ŚWIAT – wiatowi liderzy potępili zamieszki na Kapitolu. Wieczorem tłum uzbrojonych zwolenników Donalda Trumpa wdarł się do budynku Kongresu w chwili, gdy trwało tam posiedzenie, które miało ostatecznie zatwierdzić zwycięstwo Joe Bidena w wyborach. W zamieszkach zginęły cztery osoby, a 52 zostały zatrzymane. / Druga szczepionka przeciwko koronawirusowi dopuszczona na unijny rynek. Chodzi o preparat firmy Moderna. Wczoraj najpierw Europejska Agencja Leków uznała, że szczepionki amerykańskiego koncernu są bezpieczne i skuteczne, a później ostatecznie zatwierdziła je Komisja Europejka dopuszczając do obrotu. Jako pierwsza zgodę na sprzedaż w Unii swoich szczepionek przeciwko COVID-19 uzyskała firma Pfizer i BionTech, niespełna trzy tygodnie temu.  (IAR)

POLSKA – Minister Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta ocenił, że kryzys, do którego doszło w Stanach Zjednoczonych w związku z zatwierdzaniem przez Kongres USA wygranej Joe Bidena w wyborach prezydenckich, był poważną próbą dla amerykańskiej demokracji. Krzysztof Szczerski, który pełni funkcję Pełnomocnika Prezydenta ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej podkreślał w TVP Info, że instytucje demokratyczne USA wyszły z tego kryzysu zwycięsko, co jest dobrym znakiem dla Polski. Jak mówił wcześniej Krzysztof Szczerski, Kancelaria pozytywnie odnotowała komunikat dotyczący pokojowego przekazania władzy, do którego ma dojść 20 stycznia. Minister złożył w imieniu Kancelarii Prezydenta głębokie wyrazy współczucia bliskim ofiar oraz życzył poszkodowanym szybkiego powrotu do zdrowia. (IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts