Wiadomości Dnia 10-27-20

Reklama:

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – w Nowym Jorku na Times Square, ale również pod Konsulatem Generalnym RP, a także m.in. w Waszyngtonie, odbyły się protesty przeciwko decyzji polskiego Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją.

NOWY JORK – jak poinformował gubernator stanu Nowy Jork, Andrew M. Cuomo, liczba zarażeń w mikro-skupiskach koronawirusa w stanie, spada: Brooklyn, Queens, Rockland i Orange wykazują współczynnik zarażeń wielkości 3.18%. W reszcie stanu, współczynnik ten wynosi 1.06%.

USA – Konserwatywna prawniczka Amy Coney Barrett została zaprzysiężona na sędzię Sadu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Ceremonia z udziałem prezydenta Donalda Trumpa odbyła się w Białym Domu. Wcześniej nominację Barret zatwierdził amerykański Senat. (IAR)

ŚWIAT –We Francji minionej doby zmarło ponad 500 osób, które chorowały na COVID-19. Prezydent Emmanuel Macron zapowiada ogłoszenie nowych obostrzeń. / W Turynie do późna w nocy trwały starcia demonstrantów z policją. Są ranni i kilkunastu aresztowanych. W wielu włoskich miastach protestowano przeciwko nowym środkom bezpieczeństwa wprowadzonym wczoraj w związku z rozwojem pandemii. W ciągu ostatniej doby we Włoszech wykryto najwięcej nowych przypadków koronawirusa od początku pandemii. Znacznie wzrosła liczba zgonów. (IAR)

POLSKA – Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wezwał do obrony Kościoła. W oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych powiedział, że celem ataków na kościoły jest zniszczenie Polski. Polityk skrytykował protestujących na ulicach i powiedział, że werdykt Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów dotyczących aborcji eugenicznej nie mógł być inny. Orzeczenie wywołało demonstracje w całym kraju. Przeciwnicy decyzji Trybunału wypisywali hasła na murach i drzwiach kościołów oraz wzywali do zakłócania niedzielnych nabożeństw. Demonstranci niszczyli też pomniki. Jarosław Kaczyński zauważył, że protesty odbywają się w czasie pandemii, przez co – jak mówił – “będą kosztowały życie wielu ludzi”. Dodał, że ich uczestnicy i nawołujący do manifestowania popełniają przestępstwo. Wicepremier powiedział, że władze mają obowiązek przeciwstawiania się “tego rodzaju wydarzeniom”. O to, by “bronić kościołów” zaapelował wcześniej także przewodniczący NSZZ “Solidarność” Piotr Duda. List do członków i sympatyków związku opublikował portal tysol.pl. Przewodniczący “Solidarności” zauważył, że katolików zmusza do tego sytuacja związana z protestami. Piotr Duda prosi o angażowanie się w ochronę mszy świętych, przeciwdziałanie profanacjom symboli religijnych i kościołów. “Nie pozwólcie, aby Kościół, na który zawsze mogliśmy liczyć, wobec bezprecedensowych napaści pozostał dzisiaj osamotniony” – napisał przewodniczący “Solidarności”. Rzecznik prasowy przewodniczącego komisji krajowej NSZZ “Solidarność” Marek Lewandowski w rozmowie z IAR ocenił, że nie widać stanowczej reakcji władz i policji. (IAR) 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts