Wiadomości Dnia 10-28-20

Reklama - Advertisement

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – w Nowym Jorku na Times Square, ale również pod Konsulatem Generalnym RP, a także m.in. w Waszyngtonie, odbyły się protesty przeciwko decyzji polskiego Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją.

NOWY JORK – ponad 500 tysięcy osób – tyle wynosi liczba osób, u których stwierdzono koronawirusa od początku pandemii w stanie Nowy Jork. Nowy Jork wyprzedza w statystykach tylko trzy stany: Texas, Californię i Florydę. / Ponad 30 osób zostało aresztowanych w trakcie protestów związanych ze śmiercią czarnoskórego Walter Wallace Jr. w Filadelfii – mężczyzna wymachiwał nożem w kierunku policji. Został śmiertelnie raniony przez policjantów, w trakcie strzelaniny. Protestujący na Brooklynie zaczęli demolować sklepy, policyjne samochody, wzniecali pożary. Do podobnej fali protestów, doszło m.in. w Filadelfi. 

USA – ponad 70 milionów Amerykanów już oddało swój głos w wyborach prezydenckich. To już ponad połowa wszystkich głosów jakie oddane zostały w wyborach prezydenckich w 2016 roku. / Huragan Zeta powoduje spustoszenie na południu kraju – najgorzej ma być w Nowym Orleanie. Synoptycy ostrzegają, że huragan może jeszcze przybrać na sile.  

ŚWIAT –We Francji minionej doby zmarło ponad 500 osób, które chorowały na COVID-19. Prezydent Emmanuel Macron zapowiada ogłoszenie nowych obostrzeń. / W Turynie do późna w nocy trwały starcia demonstrantów z policją. Są ranni i kilkunastu aresztowanych. W wielu włoskich miastach protestowano przeciwko nowym środkom bezpieczeństwa wprowadzonym wczoraj w związku z rozwojem pandemii. W ciągu ostatniej doby we Włoszech wykryto najwięcej nowych przypadków koronawirusa od początku pandemii. Znacznie wzrosła liczba zgonów. (IAR)

POLSKA – Trwają protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Komenda Główna Policji informuje o utrudnieniach między innymi w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Katowice czy Bydgoszcz. Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w wielu miastach odbywają się protesty. / Rząd pracuje nad rozszerzeniem pomocy dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. “Zmiany mają być ogłoszone w przyszłym tygodniu” – powiedział Polskiemu Radiu pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Chodzi zarówno o program “Za życiem”, jak i usługi oferowane w ramach funduszu solidarnościowego. Jest wśród nich opieka wytchnieniowa, która jeszcze w tym roku będzie realizowana nie tylko przez samorządy, ale także przez fundacje. / Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Za wnioskiem głosowało 217 posłów, 232 było przeciw, nikt się nie wstrzymał. Zbigniew Ziobro przebywający na kwarantannie łączył się z Sejmem przez internet. Minister sprawiedliwości powiedział, że wniosek o usunięcie go ze stanowiska opozycja złożyła w momencie, gdy zatrzymano byłego ministra w rządzie PO – PSL Sławomira N.: (IAR) 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here