Wiadomości Dnia 10-8-20

Wiadomości Dnia 10-8-20
Reklama:

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – słuchaj Radio RAMPA w najbliższą sobotę na fali 620 AM od 3 p.m.! Pobierz bezpłatną aplikację RAMPA na telefony komórkowe oraz odwiedzaj stronę www.RadioRAMPA.com

NOWY JORK – w mieście Nowy Jork środowiska żydowskie protestują przeciwko nowym obostrzeniom wprowadzonym przez władze. W dzielnicy Borough Park na Brooklynie, w drugą noc protestów, ponownie rozniecane były pożary – w wielu z nich palone były maski. Nowojorskie media zwracają uwagę na fakt, że nie doszło do żadnych aresztowań, a obecność policji była znikoma. Media, jak na przykład CBS New York, przypominają, że podczas protestu ruchu Black Lives Matter na Manhattanie, dwa tygodnie temu, obecnych było “setki” policjantów. 

USA – w środę wieczorem odbyła się debata wiceprezydencka przed nadchodzącymi wyborami – senator Kamala Harris i wiceprezydent Mike Pence nie zgadzali się jeżeli chodzi o podejście do większości kwestii, w tym przede wszystkim ekonomi, służby zdrowia czy ochrony klimatu. Harris straszyła, że kolejne lata rządów Trump-Pence to koniec opieki zdrowotnej dla osób z istniejącymi chorobami przewlekłymi. Pence wielokrotnie mówił, że Biden-Harris pozbawią Amerykanów ulg podatkowych, które wprowadził Prezydent Trump. Tymczasem, w czwartek rano komisja zarządzająca debatami prezydenckimi ogłosiła, że kolejna debata prezydencka między Prezydentem Donaldem Trumpem, a kandydatem Joe Bidenem odbędzie się wirtualnie. Kilka minut później Prezydent Trump powiedział, że w takim wypadku nie weźmie udziału w takiej debacie. Uznał to za “stratę czasu.” Debata zaplanowana była na 15 października w Miami, a polegać miała głównie na odpowiadaniu na pytania obywateli. ABC News potwierdziło, że 15 października spotkanie typu townhall odbędzie się z Joe Bidenem, a poprowadzi je George Stephanopoulos. Sztab Prezydenta Trumpa zaproponował, aby druga debata odbyła się 22 października, a trzecia, 29 października. Propozycję tę odrzucił sztab Bidena, który oświadczył, że trzecia debata powinna odbyć się, tak jak zaplanowano oryginalnie, 22 października. Sztab Trumpa zaproponował wówczas, aby druga debata odbyła się, jak planowano, 15 października, ale w tradycyjny sposób – jak twierdzi lekarz Prezydenta Trumpa, już w najbliższą sobotę będzie on swobodnie mógł powrócić do swoich regularnych zajęć. Sztab uzasadniał więc, że 15 października będzie już można bezpiecznie zorganizować debatę w sposób tradycyjny. Jak podało Associated Press, komisja ds. organizacji debat, odrzuciła ten wniosek, argumentując, że debata ta może mieć formę tylko wirtualną.

ŚWIAT – Amerykańska poeta i eseistka Louise Glück została nagrodzona Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Kapituła przyznała wyróżnienie “za jej niepowtarzalny, poetycki głos, który surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”. / Komisja Europejska podpisała umowę z firmę Gilead na dostawy leku Remdesiwir, który jest wykorzystywany w leczeniu pacjentów z koronawirusem. Chodzi o dostawy 500 tysięcy dawek. Kraje, które przystąpiły do wspólnych zamówień, w tym Polska, mogą składać zamówienia na dostawy już od przyszłego tygodnia. (IAR)

POLSKA – Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w TVP Info, że duża dzienna liczba zakażeń koronawirusem zmusiła władze do rozszerzenia obostrzeń z żółtych stref na całą Polskę, z wyjątkiem obszarów będących strefami czerwonymi. Restrykcje wejdą w życie od soboty 10 października. Wiceminister Waldemar Kraska przypomniał, że obowiązkowe będzie zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Liczba dozwolonych uczestników imprez rodzinnych i okolicznościowych wyniesie 75. Ograniczone zostanie także działanie lokali gastronomicznych, które będą mogły funkcjonować od godziny 6:00 do 22:00. Rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka zapowiedział, że policjanci będą stosować zasadę “zero tolerancji” wobec osób, które nie przestrzegają obostrzeń epidemiologicznych. Dodał, że kluczowe jest, aby także obywatele zwracali uwagę wszystkim, którzy nie noszą maseczek i łamią zasady sanitarne. Sanepid na drodze decyzji administracyjnej może wymierzyć karę pieniężną w wysokości do 30 tysięcy złotych. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w czwartek 4 280 nowych zakażeń koronawirusem. (IAR) 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts