Wiadomości Dnia 2-18-21

Wiadomości Dnia 2-18-21

SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – słuchaj Radio RAMPA w każdą sobotę, od 3 p.m. na fali 620 AM w Nowy Jorku, New Jersey i Connecticut. Pobierz bezpłatną aplikację RAMPA na telefony komórkowe!

NOWY JORK – przynajmniej 8 cali śniegu ma spaść w Nowym Jorku w trakcie trwającej burzy śnieżnej, która dotyka całą północno-wschodnią część USA. Śnieg padać ma do piątku. / Nowojorskie media donoszą, że FBI i Prokurator Generalny sprawdza działania gubernatora stanu Nowy Jork Andrew Cuomo w trakcie pandemii koronawirusa. Gubernator jest w ogniu krytyki za doprowadzenie do nieproporcjonalnej liczby zgonów z powodu COVID-19 wśród mniejszości etnicznych, a także, za zaniżanie liczby zgonów w domach spokojnej starości. Gubernator utrzymuje, że jego administracja nie dokonała niczego nielegalnego.

USA –  Kapsuła z amerykańskim łazikiem “Perseverance” rozpocznie dzisiaj manewr lądowania na Marsie. Nowy, supernowoczesny łazik leciał z Ziemi na Marsa siedem miesięcy, ostatnie chwile jego podróży zostały nazwane przez naukowców “minutami grozy”. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozpocznie się misja, której celem jest poszukiwanie dowodów na to, że na Marsie istniało życie. Łazik “Perseverance” (“Wytrwałość”) jest wyposażony w olbrzymią ilość nowoczesnego sprzętu audio i video, ponadto posiada drona oraz wiele funkcji pozwalających zbierać dane o Czerwonej Planecie. (IAR) / Biały Dom zaprezentował swoją propozycję reformy systemu imigracyjnego, która zakłada, drogę do uregulowania statusu dla milionów nielegalnych imigrantów. Jak oceniają eksperci, ustawę czeka trudna przeprawa w Kongresie. / Zmarł Rush Limbaugh, konserwatywny dziennikarz radiowy. Miał 70 lat. 

ŚWIAT – Facebook zablokował możliwość udostępniania linków, a także czytania, wiadomości mediów lokalnych i zagranicznych w Australii. Jest to odpowiedź na propozycję ustawy Down Under, zgodnie z którą, firmy technologiczne, musiałyby płacić mediom za publikowanie ich materiałów. Blokada objęła również niektóre strony organizacji charytatywnych, polityków i straży pożarnej. / Amerykański Sekretarz stanu Antony Blinken wyraził poparcie administracji Joe BIdena dla Inicjatywy Trójmorza. Szef amerykańskiej dyplomacji ocenił, że Trójmorze wzmacnia Europę i zapowiedział wsparcie finansowe Stanów Zjednoczonych dla projektu.  (IAR) 

POLSKA – Polska może zaproponować Czechom i Słowacji miejsca w szpitalach dla chorych na Covid-19. Mówił o tym w Katowicwech premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że w Polsce jest wolna mniej więcej połowa łóżek szpitalnych dla chorych na Covid-19. Tymczasem sytuacja epidemiczna na Słowacji jest bardzo zła, a w Czechach nie ma wolnych łóżek covidowych. Słowacja zajmuje obecnie pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby zgonów na Covid-19 na 100 tysięcy mieszkańców. “Na Słowacji prawie 100 procent zakażeń stanowi brytyjska mutacja wirusa. Umiera o wiele więcej chorych. Więcej osób jest w szpitalach” – powiedział premier tego kraju Igor Matovicz. / Różnica temperatur między najcieplejszym i najchłodniejszym miejscem w Polsce tej nocy przekroczy 20 stopni Celsjusza – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Na zachodzi kraju dominują polarne, morskie, ciepłe masy powietrza, na północnym wschodzie utrzymuje się arktyczne mrozy, mówi synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski. (IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts