Wiadomości Dnia 2-24-2022

Reklama - Advertisement

Wiadomości Dnia w Radio RAMPA słuchać możesz we wszystkich serwisach streamingowych oraz w aplikacji Alexa, dodając kanał Radio RAMPA. 

Zaczynamy dzisiaj od wiadomości ze świata:

ŚWIAT – o godz. 5 rano, Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Wcześniej Prezydent Rosji Wladimir Putin powiedział, że rozpoczyna specjalną operację wojskową w Donbasie. W efekcie, Rosyjska armia atakuje na całym terytorium Ukrainy. Inwazja prowadzona jest z powietrza, ziemi i morza. Rosyjskie czołgi wjechały na Ukrainę ze wszystkich możliwych stron: z Rosji, z Krymu i z Białorusi. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i zmobilizowano rezerwistów. Prezydent Wołodymyr Zełeńsky obiecał, że każdy chętny dostanie broń. Zelenskyy ogłosił zerwanie stosunków deplomatycznych z Rosją. W wyniku ataku, NATO aktywuje plany obronne. Jens Stoltenberg powiedział także, że wzmocniona zostaje wschodnia flanka. Decyzje te zapadły na nadzwyczajnym spotkaniu ambasadorów państw NATO w ramach konsultacji z artykułu 4. o który wnioskowała Polska z krajami naszego regionu. Z innych wiadomości, Premier Kanady, Justin Trudeau, po 10 dniach, zakończył tzw. stan wyjątkowy, wprowadzony po protestach truckerów przeciwko obostrzeniom covidowym. Jak powiedział premier, “sytuacja nie jest już awaryjna.”

USA – Biały Dom jeszcze w czwartek ogłosi dodatkowe sankcje na Rosję. Amerykański Departament Stanu oświadczył w czwartek, że działania USA pozostają “zapobiegawcze, proporcjonalne i nieeskalacyjne.” / Do stolicy USA, Waszyngtonu, zmierza amerykański “Konwój Wolności” złożony przede wszystkim z kierowców ciężarówek. Inspirowani kanadyjskimi protestami Amerykanie, chcą zniesienia covidowych restrykcji, a także, zakończenia uprawnień, które politycy zyskali wraz z wprowadzeniem stanu wyjątkowego związanego z COVID. Stolica uruchamia nieuzbrojonych żołnierzy Gwardii Narodowej, aby pomogli w regulowaniu ruchu. 

METROPOLIA NOWOJORSKA – Burmistrz Miasta Eric Adams zasygnalizował, że w najbliższych dniach ogłosi zmiany związane z restrykcjami covidowymi. Burmistrz powiedział, że nie może już doczekać się, aby znieść niektóre obostrzenia, ale że ogłoszony plan poparty będzie nauką i wprowadzony zostanie bezpiecznie. Jak powiedział burmistrz, miasto nie może już pozwolić sobie na kolejny “lockdown.” Powiedział, że nowojorczycy zdali egzamin ze wzajemnej odpowiedzialności, nosząc maski, utrzymując dystans społeczny i przyjmując szczepionki. 

POLSKA – Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapewnia, że Polska przyjmie wszystkich ukraińskich uchodźców, którzy przybędą na Polską granicę. Rząd przygotował osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców wojennych z Ukrainy, będą one rozmieszczone przy przejściach granicznych na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego. / Szef rządu Mateusz Morawiecki poinformował, że prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak są w stałym kontakcie z odpowiednikami w NATO, w szczególności w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i z innymi krajami sojuszniczymi. Dodał, że już teraz w Polsce jest ponad 6 tysięcy żołnierzy Paktu Północnoatlantyckiego, którzy wspierają naszych żołnierzy. 

POLONIA – Tłusty Czwartek w Metropolii Nowojorskiej – gdzie dzisiaj będzie można zjeść pysznego polskiego pączka? Kolejki czekają Was nie tylko w polskich piekarniach, ale pączkami częstować będą w wielu polonijnych instytucjach: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa przygotowała pączki dla klientów w każdym swoim oddziale. Na pączki oraz koncert jazzowy, zaprasza również Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie – początek o 7 wieczorem. 

CIEKAWOSTKA DNIA – w domu aukcyjnym Christie’s na Manhattanie, przeprowadzona została aukcja rzadkich meteorytów. Część odnalezionego meteorytu, wylicytowana zotała na zaledwie $21,000 – to zaledwie jedna- trzecia przewidywanej ceny. Co okazało się bardziej wartościowe? Buda psa – owczarka niemieckiego o imieniu Roky – w którą meteoryt uderzył. Do zderzenia doszło na Kostaryce w kwietniu 2019 roku. Dlaczego buda warta była więcej niż sam meteoryt? Na ziemię spada około 500 meteorytów rocznie, większość z nich jednak nigdy nie jest odnaleziona. Obiekty więc, w które meteoryt uderzył, są jeszcze bardziej rzadkie. Buda psa wylicytowana została na $44,000 – szacowano jednak, że będzie to dużo więcej, około $300,000. 

(IAR/RadioRAMPA)

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here