Amerykańscy Truckerzy zmierzają do Waszyngtonu

Advertisement - Reklama

Do stolicy USA, Waszyngtonu, zmierza amerykański “Konwój Wolności” złożony przede wszystkim z kierowców ciężarówek. Inspirowani kanadyjskimi protestami Amerykanie, chcą zniesienia covidowych restrykcji, a także, zakończenia uprawnień, które politycy zyskali wraz z wprowadzeniem stanu wyjątkowego związanego z COVID. Stolica uruchamia nieuzbrojonych żołnierzy Gwardii Narodowej, aby pomogli w regulowaniu ruchu. 

Organizatorzy wzywają do “pokojowego” i “patriotycznego” udziału w Konwoju. Do uczestnictwa wzywają m.in. pracowników służb mundurowych, pracowników służby zdrowia, motocyklistów z całego kraju. Szczegóły: (3) Freedom Convoy USA 2022 | Facebook

Ciężarówki, ale również, inne duże samochody, zmierzać będą do stolicy USA z różnych części kraju. Wielu kierowców chce dotrzeć do Waszyngtonu na 1 marca, czyli dzień na który zaplanowane jest doroczne wystąpienie Prezydenta USA do Amerykanów.

Reuters podaje, że złożony z ponad dwóch tuzinów, osiemnastokołowych ciężarówek konwój, wyjechał już z Adelanto w Kalifornii. Rozpoczynają oni przejazd do Beltway, głównej autostrady wokół amerykańskiej stolicy.

Pentagon zatwierdził rozlokowanie 400 żołnierzy Gwardii Narodowej z Dystryktu Kolumbia, którzy będą nieuzbrojeni, a pomagać mają w kontroli ruchu od soboty do 7 marca. Zatwierdzono również rozlokowanie około 50 pojazdów taktycznych. Dodatkowo, około 300 żołnierzy Gwardii Narodowej spoza Waszyngtonu, będzie gotowych do pomocy w kontrolowaniu ruchu. 

Nancy Pelosi powiedziała, że stolica jest dobrze zabezpieczona i nie ma zagrożenia co do wygłoszenia przez Prezydenta Joe Bidena corocznego przemówienia o Stanie Państwa, zaplanowanego na wtorek. 

Cytowani przez Reuters organizatorzy twierdzą, że nie ustąpią, dopóki ich żądania nie zostaną spełnione. 

Inny konwój, wyruszył w tym samym kierunku ze Scranton w Pensylwani. Jego organizatorzy powiedzieli, że nie mają zamiaru ani blokować dróg, ani łamać prawa. Ostrzegli jednak, że sytuacja może się zmienić, jeżeli ich żądania dotyczące zniesienia obostrzeń lub kosztu paliwa, nie zostaną spełnione.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here