Prezydent J. Biden: USA wprowadzają ostre sankcje o charakterze ekonomicznym wobec Rosji

Advertisement

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że – podejmując inwazję na Ukrainę – Władimir Putin jest agresorem, wybrał drogę wojny, a odpowiedzią Stanów Zjednoczonych jest nałożenie ostrych sankcji o charakterze ekonomicznym. USA wprowadziły także nowe ograniczenia w eksporcie do Rosji.

Sankcje – jak mówił amerykański prezydent – obejmą rosyjskie banki: “”Dzisiejszymi działaniami poddaliśmy sankcjom rosyjskie banki, które razem posiadają około biliona dolarów aktywów. Odcięliśmy od amerykańskiego systemu finansowego największy rosyjski bank – bank, który posiada ponad jedną trzecią rosyjskich aktywów. Wprowadzamy dziś też blokowanie większej liczby dużych banków, co oznacza, że wszystkie aktywa, które mają w Ameryce, zostaną zamrożone. Dotyczy to VTB – drugiego co do wielkości banku w Rosji, który ma aktywa o wartości 250 miliardów dolarów”.

Joe Biden podkreślił, że USA nie działają w pojedynkę, lecz w porozumieniu z sojusznikami. Zaznaczył, że łącznie ta koalicja złożona z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Kanady, Japonii, Australii, Nowej Zelandii i wielu innych państw reprezentuje połowę światowych gospodarek. Dodał, że sankcje mają wywierać długoterminowy wpływ na Rosję.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Władimir Putin będzie pariasem na arenie międzynarodowej. W wystąpieniu zaznaczył, że działania wojenne podjęte przez rosyjskiego prezydenta osłabią Rosję, a reszta świata wyjdzie z tego mocniejsza:””Co to ma znaczyć, że pewne kraje biorą to, czego chcą, siłą. Musimy się temu przeciwstawić wszelkimi możliwymi środkami. USA, nasi partnerzy, sojusznicy – wyjdziemy z tego silniejsi, bardziej zjednoczeni. Agresja Putina będzie oznaczać dla Rosji ogromne koszty gospodarcze i polityczne, zadbamy o to”.

Joe Biden powiedział też, że wojska USA są kierowane do Europy, żeby chronić sojuszników z NATO i uspokoić sojuszników na wschodzie: “”Mówię to bardzo jasno, że Stany Zjednoczone będą bronić każdego cala terytorium NATO pełną potęgą amerykańskiej armii. Dobrą wiadomością jest to, że NATO jest bardziej zjednoczone i bardziej zdeterminowane niż kiedykolwiek. Nie ma wątpliwości, że Stany Zjednoczone i każdy sojusznik NATO spełnią zobowiązania zawarte w artykule piątym, w którym mowa o tym, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich”.

Zobacz pełne przemówienie:

 

(IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here