Wiadomości Dnia 4-22-20

Reklama - Advertisement

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – można dokonać już rejestracji do spisu wyborców w wyborach Prezydenta RP na terenie USA. Polonia na wschodnim wybrzeżu USA będzie mogła głosować w Waszyngtonie (DC) lub w Nowym Jorku. Nie będzie można oddać głosu w komisjach np. na terenie NJ czy CT. Wszystkie trzy komisje obwodowe w Nowym Jorku, będą mieściły się w Konsulacie RP na Manhattanie. Szczegóły i link do rejestracji na stronie Radio RAMPA.

Nowy Jork – gubernator stanu Nowy Jork Andrew M. Cuomo po spotkaniu z Prezydentem Donaldem Trumpem ogłosił, że okręt wojskowy COMFORT, który został wysłany do Nowego Jorku aby pomóc w walce z koronawirusem, nie będzie już w mieście potrzebny. Na statku łącznie przyjętych zostało 179 pacjentów. Gubernator ogłosił również, że “otwierając” stan, będzie brał pod uwagę różne okoliczności panujące w różnych częściach stanu. Dodatkowo, gubernator ogłosił, że w szpitalach w konkretnych okręgach, w których nie została przekroczona odpowiednia ilość pacjentów i rozpoznanych zostało mniej niż 10 hospitalizacji związanych z koronawirusem w ciągu 10 dni, będzie można wkrótce wznowić prowadzenie wybranych terapii, a nawet operacji. Wyjątek ten nie będzie dotyczył miasta Nowy Jork, Long Island, okręgów Westchester i Rockland, a także 10 innych okręgów na północy stanu. Andrew Cuomo przekazał również, że rozmawiał z prezydentem o funduszach federalnych potrzebnych dla stanu i że prezydent wykazał się zrozumieniem sytuacji. Jednym z głównych tematów były testy – gubernator powiedział, że celem jest podwojenie liczby przeprowadzanych testów w stanie z 20,000 do 40,000 dziennie. 

USA – Prezydent Donald Trump ogłosił, że wstrzyma wydawanie nowych zielonych kart. Nakaz ma obowiązywać przez 60 dni o momentu kiedy będzie wydany, może to być już w środę. Od nakazu będą wyjątki – o szczegółach dowiemy się kiedy nakaz zostanie wydany, jednak wszystko wskazuje na to, że chodzi głównie o zielone karty wydawane dla osób, które pracować mają w USA. Wyjątek może dotyczyć na przykład członków rodzin osób, które są obywatelami USA. Prezydent uzasadnił decyzję tym, że musi chronić obywateli USA i ich miejsca pracy. / Amerykański Senat przyjął kolejny pakiet antykryzysowy. Przewiduje on prawie pół biliona dolarów na pomoc małym firmom oraz szpitalom. Senatorowie przeznaczyli też 25 miliardów dolarów na zwiększenie liczby testów na koronawirusa. (IAR)

ŚWIAT – Premier Kanady, Justin Trudeau, zapowiedział zwiększenie finansowego wsparcia dla Światowej Organizacji Zdrowia. Jednocześnie domaga się od niej szczegółowych wyjasnień dotyczących natury pandemii i źródeł jej pochodzenia. Justin Trudeau przypomniał, ze Kanada łoży na WHO dziesiątki milionów dolarów rocznie (IAR). W środę obchodzony jest 50. Światowy Dzień Ziemi. 

POLSKA – Czterech lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego rozpoczęło misję w Republice Słowenii. Wojskowi medycy będą prowadzić działania w stolicy tego kraju do piątku. “Misja Polaków w Słowenii ma charakter szkoleniowo-ekspercki” – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON poinformował też, że jutro do USA wyruszy kolejna grupa wojskowych lekarzy i ratowników na misję związaną z walką z COVID-19. / Płonie Biebrzański Park Narodowy – rząd przekaże dodatkowe sześćset tysięcy złotych na walkę z pożarem. Według najnowszych danych, ogień strawił już blisko cztery tysiące hektarów jego powierzchni. (IAR)

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here