Wiadomości Dnia 4-23-20

Reklama - Advertisement

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – można dokonać już rejestracji do spisu wyborców w wyborach Prezydenta RP na terenie USA. Na wschodnim wybrzeżu USA utworzone będą komisje obwodowe w Waszyngtonie (DC) lub w Nowym Jorku – wszystkie trzy w Nowym Jorku, będą mieściły się w Konsulacie RP na Manhattanie. Szczegóły i link do rejestracji na stronie Radio RAMPA.

Nowy Jork – Nowy Jork przygotowuje się do przeprowadzanej na wielką skalę akcji testowania i izolacji osób, które są zarażone koronawirusem. Po wykryciu każdego pozytywnego przypadku, kolejnym celem będzie sprawdzenie z kim osoba zarażona miała kontakt i przetestowanie tych osób, aby je odizolować i kolejno sprawdzić z kim one miały kontakt. Celem jest przetestowanie dziesiątek tysięcy ludzi, idealnie w całym regionie – NY – NJ – CT. Akcje finansowo wesprze burmistrz Michael Bloomberg, który na ten cel przekaże 10 milionów dolarów. Akcja będzie mogła się rozpocząć za kilka tygodni i będzie bardzo ważnym krokiem w kierunku przywrócenia życia i gospodarki na odpowiedni tor. / Tymczasem, w Nowym Jorku stwierdzono dwa pozytywne przypadki zarażenia koronawirusem u domowych kotów, a także, zarażone są trzy tygrysy i cztery lwy w nowojorskim Bronx Zoo. Zwierzęta w ZOO zaczęły pokazywać symptomy na początku kwietnia, kiedy to u pierwszego tygrysa w tym ZOO stwierdzono koronawirusa. 

USA – Prezydent Donald Trump wydał nakaz zawieszający wydawanie nowych zielonych kart, przyznawanych przede wszystkim na podstawie zatrudnienia. Szczegóły na naszej stronie. / Nowe badania pokazują, że pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w USA nastąpił kilka tygodni wcześniej niż oficjalnie się podaje. W samym Nowym Jorku, mówi się o około 11 tysiącach zarażeń, zanim pierwszy przypadek potwierdzony został oficjalnie. / W czwartek Kongres ma zatwierdzić kolejną rundę funduszy na pomoc przede wszystkim małym biznesom. Izba Reprezentantów chce powołać specjalną komisję, która sprawdzać ma w jaki sposób rozporządza się pieniędzmi przewidzianymi w programie. Departament Pracy podał, że w ciągu ostatniego tygodnia w USA złożono ponad 4 miliony wniosków  o zasiłek dla bezrobotnych. 

ŚWIAT – Nielegalni imigranci przybywający do Włoch będą przechodzić miesięczną kwarantannę na wynajętych statkach. Jednoosobowe kajuty i posiłki dostosowane do pochodzenia etnicznego – to wymogi włoskiego ministerstwa transportu dla tych, którzy staną do przetargu na wynajem państwu włoskiemu statków na ten cel. Mimo epidemii koronawirusa, do wybrzeży Włoch wciąż przybywają setki nielegalnych imigrantów. / Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zaoferował Białorusi pomoc w walce z koronawirusem. Litewski przywódca rozmawiał dziś telefonicznie z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką. Wśród poruszonych zagadnień były też te związane z białoruską elektrownią atomową. Była to pierwsza rozmowa litewskiego przywódcy z białoruskim prezydentem od 10 lat.
(IAR)

POLSKA – Prezydent Andrzej Duda powiedział, że pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym prawdopodobnie uda się ugasić w ciągu najbliższych dni. Prezydent uczestniczył w wideokonferencji poświęconej pożarowi z ministrami: spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim, środowiska Michałem Wosiem, Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej oraz sztabem kierujący akcją gaśniczą. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że trudna sytuacja w parku ma związek, między innymi, z niskim poziomem wód. Akcja gaśnicza w Biebrzańskim Parku Narodowym trwa piąty dzień. Od niedzieli spłonęło ponad sześć tysięcy hektarów łąk i lasu. W akcji uczestniczą, oprócz służb strażackich, także śmigłowce Lasów Państwowych oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Przyczyną pożarów było nielegalne wypalanie traw i nieumyślne zaprószenie ognia. (IAR)

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here