Wiadomości Dnia 4-30-20

Reklama:

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – NYPD informuje o śmiertelnym wypadku z udziałem polskiego rowerzysty – 67-letni Tadeusz Czajkowski z Greenpointu, zginął we wtorek, 28 kwietnia na skrzyżowaniu Rogers Avenue i Clarendon Road na Brooklynie w Nowym Jorku. Polak został potrącony przez autobus MTA.

NOWY JORK – w ciągu doby w Nowym Jorku zmarło 306 osób zarażonych koronawirusem – to najniższa liczba od początku kwietnia. W stanie w dalszym ciągu spada liczba hospitalizacji, a także nowych infekcji. W czwartek okręt wojskowy – szpital – Comfort, który wysłany został na pomoc stanowi Nowy Jork przez władze federalne – wraca do portu w Virgiini, skąd wysłany będzie mógł zostać w  inne części USA wymagające pomocy. / Nowojorskie metro będzie zamknięte codziennie 0 1 do 5 nad ranem, aby odpowiednio zdezynfekować stacje i pociągi – w tym czasie do dyspozycji bedą autobusy czy taksówki (za darmo dla pracowników wykonujących zawody niezbędne). W mieście, o 92% spadła liczba osób używających metro, ale MTA boryka się z rosnącą liczbą bezdomnych, którzy okupują stacje i pociągi. Bez zmian w serwisie, codziennie dezynfekowane będą również autobusy, pociągi Metro North i LIRR.

USA – kolejne 3,8 miliona osób złożyło wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu – łącznie już 30 milionów ludzi jest oficjalnie na bezrobociu. Ponad połowa amerykańskich stanów podejmie się stopniowego “otwierania” do końca tego tygodnia – niektóre stany, jak na przykład California, zaostrzają jednak restrykcje – w Californii gubernator zarządził zamknięcie plaż i parków, po tym jak ludzie zaczęli tłumnie pojawiać się w tych miejscach.  Jeszcze w tym tygodniu, Food and Drug Administration, ma dopuścić lek remdesivir do użytku w sytuacjach wyjątkowych – testy wykazały, że lek pomaga w szybszym powrocie do zdrowia po zarażeniu koronawirusem. Tymczasem, Prezydent USA Donald Trump wyraził przekonanie, że koronawirus zostanie zwalczony niezależnie od tego czy uda się wynaleźć szczepionkę czy nie. Amerykański przywódca zapowiedział, że wkrótce wznowi podróże po kraju. (IAR)

ŚWIAT – w Niemczech, firma współpracująca z amerykańską firmą Pfizer, rozpoczęła testy kliniczne na ludziach szczepionki przeciwko koronawirusowi – szczepionka może być dostępna dla milionów ludzi jeszcze do końca roku. Firma Pfizer powiedziała, że testy w USA rozpoczną się w przyszłym tygodniu, a szczepionka może być dopuszczona do użytku w sytuacjach wyjątkowych już na jesień. / W pierwszych godzinach po ogłoszeniu końca kwarantanny w stolicy Chin, sprzedaż biletów lotniczych na połączenia lokalne z Pekinu na jednej z platform sprzedaży on-line wzrosła 15-krotnie. Z okazji święta pracy, Chińczycy mają w tym roku aż 5 dni wolnego. Dla wielu osób pracujących w stolicy będzie to pierwsza możliwość od początku epidemii na spotkanie z najbliższą rodziną w innych miastach Chin. (IAR)

POLSKA – Rzecznik kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy Adam Bielan powiedział, że wybory korespondencyjne są bezpieczną alternatywą dla wyborów tradycyjnych w czasie epidemii koronawirusa. Europoseł PiS, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia, przypomniał, że Konstytucja narzuca sztywne ramy dotyczące terminu wyborów prezydenckich. Adam Bielan zapewnił, że zbliżające się głosowanie korespondencyjne nie niesie za sobą niebezpieczeństwa masowych fałszerstw. Nad ustawą, która wprowadza powszechne głosowanie korespondencyjne, jako jedyny sposób tegorocznych wyborów prezydenckich, pracuje Senat. Zgodnie z decyjzją marszałek Sejmu pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 10 maja.(IAR)

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts