Wiadomości Dnia 8-10-20

Wiadomości Dnia 8-10-20
Reklama:

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – czy przyjmiesz szczepionkę przeciwko koronawirusowi? TAK czy NIE i dlaczego? Takie pytania zadaliśmy napotkanym na Greenpoincie Polakom – sonda do obejrzenia na stronie www.RadioRAMPA.com

NOWY JORK – 74% wszystkich uczniów szkół publicznych w Nowym Jorku – czyli ponad 700 tysięcy uczniów – powróci na tradycyjne zajęcia od września – ogłosił w poniedziałek burmistrz Bill de Blasio. Burmistrz zapowiedział, że nadchodzący rok szkolny będzie inny niż wszystkie. Jak dodał, w pewnym momencie nadchodzącego roku szkolnego, dostępna będzie już szczepionka przeciwko koronawirusowi,  a w związku z tym, zostanie ona podana dziciom i rodzinom, a wtedy być może, szkoła powróci do formy sprzed pandemii. Burmistrz powiedział, że trwają prace nad przygotowaniem szkół do zajęć – w wielu budynkach instalowane są specjalne filtry powietrza, trwają też prace nad zwiększeniem liczby pielęgniarek. Do pracy powróci około 85% nauczycieli. Rodziny powinny zacząć otrzmywać plany zajęć dla swoich dzieci już w przyszłym tygodniu. 

USA –  w sobotę Prezydent Donald Trump podpisał szereg zarządzeń wykonawczych, które mają na celu zapewnić pomoc Amerykanom w dobie koronawirusa. Cztery rozporządzenia ustanawiają: przedłużenie federalnego dodatku do zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 400$ tygodniowo (wcześniej $600); przedłużenie zakazu dokonywania eksmisji; oddalenie płatności podatku od dochodów dla osób zatrudnionych zarabiających nie więcej niż 100 tysięcy dolarów; zawieszenie spłacania rat studenckich pożyczek federalnych do końca 2020 roku. Decyzje prezydenta spotkały się ze sprzeciwem wielu członków Kongresu – uważają oni, że Prezydent nie ma prawa aby wprowadzić tego typu decyzje. Sczegóły na stronie Radio RAMPA.

ŚWIAT – Prezydent Alaksandr Łukaszenka wygrał niedzielne wybory prezydenckie na Białorusi. Kandydatka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zakwestionowała oficjalne wyniki wyborów.  W trakcie powyborczych demonstracji ucierpiało 39 funkcjonariuszy milicji i ponad 50 cywilów – podała białoruska agencja prasowa “Biełta”. Jak poinformowały rządowe media, demonstracje odbyły się w niedzielę w 33 miejscowościach w kraju, a zaaresztowanych zostało ponad 3 tysiące osób. Protesty wciąż trwają – do najbrutalniejszych zajść dochodzi w Mińsku i w Brześciu./Wzrosła liczba ofiar eksplozji azotanów w stolicy Libanu. Gubernator Bejrutu poinformował, że wybuch zabił 220 osób. Przez miasto przechodzą też gwałtowne protesty Libańczyków, którzy chcą dymisji władz. Ze stanowisk rezygnują kolejni ministrowie. (IAR)

POLSKA – Film “Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta został polskim kandydatem do Oscara w kategorii “Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”. Polski kandydat został wybrany z siedmiu propozycji, przez sześcioosobową Komisję Oscarową pod przewodnictwem laureata Oscara, kompozytora Jana A.P. Kaczmarka./ Komenda Stołeczna Policji opublikowała na swojej stronie internetowej film z piątkowego protestu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Odbył się on w związku z aresztowaniem Małgorzaty Sz. pseudonim Margot. Rzecznik komendanta stołecznego policji nadkomisarz Sylwester Marczak powiedział w TVP Info, że film opublikowano, ponieważ funkcjonariuszy posądzano o nadużywanie uprawnień. Sylwester Marczak dodał, że zadaniem policji było zatrzymanie osoby, wobec której niezawisły, niezależny sąd zastosował środek tymczasowy w postaci aresztu na dwa miesiące. (IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski

Latest posts by Monika Adamski (see all)

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts