Wiadomości Dnia 8-4-20

Wiadomości Dnia 8-4-20
Reklama:

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – wspomnienia uczestniczki Powstania Warszawskiego, Pani Danuty Szlajmer, w relacji z obchodów 76. rocznicy Powstania w Nowym Jorku, już na stronie www.RadioRAMPA.com

NOWY JORK – ze stanowiska sekretarza ds. zdrowia miasta Nowy Jork zrezygnowała dr Oxiris Barbot. Na jej następcę burmistrz Bill de Blasio mianował Dr. Dave A. Chokshi, który ostatnio pracował w zespole liderów sztabu kryzysowego miasta ds. koronawirusa. / Burza tropikalna Isaias przeszła przez metropolię nowojorską – w mieście Nowy Jork zginęła jedna osoba, kiedy na Queensie drzewo spadło na samochód typu van; potwierdzono tornado w Cape May, NJ; oficjalnie już milion ludzi jest bez prądu – głównie w południowej i centralnej części New Jersey.

USA –  spis ludności w USA ma zakończyć się 30 września, a nie jak wcześniej planowano, na koniec października. / Prezydent Donald Trump chce zablokować aplikację TikTok w USA – w poniedziałek, Prezydent powiedział, że pozwoli na kontynuację działania popularnej wśród Amerykanów aplikacji, jeżeli zostanie ona sprzedana jednej z amerykańskich firm, np. Microsoft. Jak uzasadnia administracja Donalda Trumpa, są obawy, że aplikacja jest narzędziem w rękach chińskiej partii komunistycznej. 

ŚWIAT – Co najmniej 30 osób zginęło w wyniku wybuchu w Bejrucie – stolicy Libanu. Po dwóch eksplozjach w portowym magazynie, w którym przechowywano materiały wybuchowe, po okolicy rozeszła się silna fala uderzeniowa. Wyrzucała z futryn okna i drzwi, zrywała balkony i przewracała samochody. Część budynków została poważnie zniszczona. Szef libańskiego Czerwonego Krzyża poinformował, że do szpitali trafiły setki rannych, a część ludzi jest uwięziona w swoich domach.
Dziennikarz z Libanu Kareem Chehayeb powiedział BBC, że wraz z kolejnymi informacjami będzie rosła liczba poszkodowanych i zmarłych. Przyczyny eksplozji na razie nie są znane. Port został odgrodzony przez służby bezpieczeństwa – wstęp na jego teren mają tylko karetki, wozy strażackie i bliscy tych, którzy pracowali w zniszczonym porcie. Według agencji AFP, wybuchy było słychać na oddalonym o 240 kilometrów Cyprze. (IAR)

POLSKA –  ogłoszono ustanowienie w Polsce Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA Za kilka miesięcy powinna zacząć działać kwatera główna jednego z korpusów Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Polsce. We wtorek, w Krakowie uroczyście reaktywowano V korpus, ustanawiając też jego dowódcę. Uroczystości towarzyszyło spotkanie polskiego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z amerykańskimi generałami. V korpus wojsk Lądowych USA ma bogatą historię. jego żołnierze służyli w Europie między innymi w obu wojnach światowych, ale też podczas zimnej wojny oraz konfliktu w Kosowie, a także brali udział w wojnach w Afganistanie i w Iraku. W poniedziałek wieczorem szef Pentagonu Mark Esper poinformował, że umowa o wzmocnieniu sił amerykańskich w Polsce jest już gotowa i została zaakceptowana przez oba kraje. Dodał, że umowa zapewni wzmocnienie NATO i w większym stopniu odstraszy Rosję. Zgodnie z umową oprócz zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy o 1000, w Polsce zostanie zlokalizowane dowództwo korpusu wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych.(IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts