Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 8-16-19

Advertisement

Słuchaj wiadomości dnia w Radio RAMPA od poniedziałku do piątku rano na naszej stronie oraz poprzez swoje urządzenie Alexa.

Wiadomości dnia w Radio RAMPA – dzisiaj jest 16 sierpnia 2019 roku

1) Polonia: 25 sierpnia w Garfield odbędzie się XXX, jubileuszowy turniej piłkarski im. Kazimierza Deyny. Turniej zwieńczony będzie meczem towarzyskim drużyny Adam Kownackiego z Nowego Jorku kontra drużyna Tomasza Adamka z New Jersey o godz. 4:30 p.m. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie www.RadioRAMPA.com
2) Nowy Jork: od rana w piątek policja w Nowym Jorku badała podejerzane urządzenia, które znalezione były przy stacji metra Fulton na dolnym Manhattanie a także przy Siódmej Aleji i 16. ulicy. Obawiano się, że są to domowej roboty bomby, ale były to puste urządzenia do gotowania ryżu pod ciśnieniem. Policja bada czy dwa incydenty są połączone. Aktywność policji doprowadziła do opóźnienia pracy dziewięciu linii metra. Policja szuka osoby odpowiedzialnej. W 2017 roku, niedoszły zamachowiec samobójca wysadził domowej roboty urządzenie wybuchowe w przejściu podziemnym między stacjami metra, raniąc siebie.
3) USA – Prezydent Donald Trumo chce od Dani kupić… Grenlandię! Prezydent mówił o takim pomyśle już kilka razy, ale jak podaje CNN, jego doradcy faktycznie sprawdzili taką możliwość. Rząd Greenlandi powiedział w piątek, że Grenlandia nie jest na sprzedaż. Stany Zjednoczone chciały już w przeszłości kupić wyspę, w 1867 roku, oraz w czasie Drugiej Wojny Światowej. Grenlandia jest niezależnym terytorium Danii, jest jednak domem dla Thule Air Base, najbardziej na północ wysuniętej bazy wojska amerykańskiego.
4) ŚWIAT – Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety krótkiego zasięgu w piątek rano, zaledwie kilka minut przed tym jak Pjongczang zapowiedział zerwanie dialogu z Seulem i odniósł się do Prezydenta Korei Południowej jako „bezczelny człowiek”. Wystrzelenie rakiet nastąpiło zaledwie dzien po tym jak Prezydent Korei Południowej zadeklarował, że chciałby zjednocznyć półwysep koreański do 2045 roku – 100 rocznice niepodległości Korei. Przedstawiciele Korei Północnej nazwali te uwagi bezmyślnymi i naiwnymi.
5) Polska: jak podaje IAR, 100 lat temu masakra w Mysłowicach i niezadowolenie Ślązaków z postanowień Traktatu Wersalskiego spowodowało wybuch I Powstania Śląskiego. Choć zryw został szybko stłumiony to wysłał w świat wiadomość o gotowości do walki o włączenie Górnego Śląska do Polski. W związku z obchodami stulecia Powstań Śląskich wczoraj w Katowicach odbyły się uroczystości związane Świętem Wojska Polskiego w tym defilada “Wierni Polsce”

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here