Reklama - Advertisement
Wiadomości dnia w Radio RAMPA – dzisiaj jest 17 września 2019 roku
- Polonia: Wielka Gala Miss Polonia New Jersey 2020, odbyła się 14 września w Wallington Exchange Restaurant. W skład jury weszli: bokser Tomasz Adamek, Agata Król z PSFCU, Ewa Pondo, zeszłoroczna Miss Polonia New Jersey Beata Dul oraz Sławomir Gancarz z firmy Euro Care. Jury zadecydowało o następujących tytułach. Tytuł Miss Polonia NJ 2020 otrzymała Victoria Sieczka. Relacja wraz z galerią zdjęć RadioRAMPA.com.
- NYC: MTA przedstawiło plan na ulepszenie i naprawę systemu komunikacji publicznej, o wartości 51.5 miliardów dolarów. Pieniądze przeznaczone będą na polepszenie stanu metra, autobusów i kolei pasażerskiej – dodane zostaną nowe stacje kolejowe, unowocześniony zostanie system sygnalizacji, dodane zostaną windy, wymienione ruchome schody. Każdego dnia, średnio 5,7 miliona ludzi jeździ nowojorskim metrem i prawie każdy narzeka na jego stan. Pieniądze na remont pochodzić będą z tzw. Congestion pricing i dodatkowych podatków.
- USA – ceny ropy nafotwej szybują do góry. Stany Zjednoczone zaprezentowały satelitarne zdjęcia ukazujące ogrom zniszczenia rafinerii w Arabii Saudyjskiej – to największe zakłócenie w dostawie ropy naftowej na świecie, zarejestrowane w historii. Stany Zjednoczone sugerują, że atak to dzieło Iraku lub Iranu, a nie Jemenu. Iran stanowczo zaprzeczył doniesieniom. Prezydent Donald Trump załagodził jednak retorykę, jeżeli chodzi o działania militarne. powiedział, że chciałby uniknąć wojny.
- ŚWIAT: Izrael wybiera dzisiaj nowy parlament. Przedterminowe wybory zostały zarządzone po tym, jak w kwietniu Benjaminowi Netanjahu nie udało się sformować koalicji rządowej. Podobnie jak pół roku wcześniej, wynik głosowania jest trudny do przewidzenia, a utworzenie koalicji przez główne partie będzie bardzo trudne. Porażka premiera Netanjahu w wyborach oznaczałaby niewielką zmianę polityki Izraela w regionie. Samemu premierowi grozi też proces o nadużycie władzy. Niezależnie jednak od tego, kto będzie zwycięzcą wyborów, nie zmieni się prawdopodobnie sytuacja wokół Autonomii Palestyńskiej. (IAR)
- Polska: 80 lat temu, 17 września 1939 roku, wojska sowieckie wkroczyły na terytorium naszego kraju, łamiąc podpisany układ o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Najazd był napaścią zbrojną, podjętą – tak jak niemiecka 1 września – bez wypowiedzenia wojny.
Atakując nasz kraj Rosjanie zrealizowali postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym obaj najeźdźcy podzielili między siebie strefy wpływów, czego konsekwencją był rozbiór Polski. Do sowieckiej niewoli dostało się około 250 tys. polskich żołnierzy. Józef Stalin nakazał mordowanie jeńców wojennych. Symbolem tego stała się zbrodnia katyńska, w której wiosną 1940 roku NKWD zgładziło prawie 22 tysiące polskich oficerów. Zamordowani strzałem w tył głowy zostali pochowani w masowych grobach w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. (IAR)
Advertisement